Rozvoj lodní dopravy na středním toku Labe má podpořit stavba nových přístavišť
Města na středočeském úseku Labe by mohla do několika let nabídnout majitelům různě velkých lodí vhodná přístaviště a kotviště. Ta teď podél řeky citelně chybí, což komplikuje rozvoj lodní dopravy. Tuzemští i zahraniční rekreanti přitom vodní zážitkovou turistiku vyhledávají stále častěji. Zlepšit zázemí pro plavidla chtějí například v Nymburce, Poděbradech nebo Kolíně.
Osmdesát metrů dlouhá Florentina je největší osobní hotelovou lodí v České republice. Po Labi a Vltavě pluje už čtvrtým rokem. Právě na středním Labi se ale posádka nejen tohoto plavidla potýká s nedostatkem vhodných kotvišť.
Například v Nymburce musejí cestující z velkých lodí vystupovat po jednom přes šestimetrový můstek.
Reportér Michal Trnka se zajímal o plánovanou stavbu nových přístavišť na Labi
„Musíme zajíždět do přístavu, který na oko vypadá hezky, ale je vybavený záhozovým kamenem. My se musíme uvázat do toho kamení, je to opravdu nebezpečné i pro obšívku plavidla, poškození šroubů,“ přibližuje další z problémů kapitán Florentiny Jiří Mikota.
Umožnit rozvoj lodní dopravy na Labi je cílem obecně prospěšné společnosti Zlatý pruh Polabí. Před nedávnem přišla s memorandem o spolupráci právě na poli lodní turistiky. Dokument podepsala města a obce podél Labe i někteří další signatáři.
„Na Labi jsou vytipovaná úvaziště, kotviště, přístaviště, zimoviště, ochranné přístavy. Tato vyhledávací studie je projednána s Ředitelstvím vodních cest v povodí Labe a je projednána s jednotlivými městy a obcemi na Labi s tím, že opravdu společně budeme hledat způsob, jak to profinancovat,“ říká ředitel Zlatého pruhu Polabí Pavel Hlaváč.
Česko v lodní turistice stále zaostává za jinými evropskými státy
Číst článek
Pomocnou ruku teď nabízí Ředitelství vodních cest. Ve středních Čechách plánuje do tří let otevřít až osm přístavišť, zejména pro malá rekreační plavidla.
První kroky by měly být podle ředitele Jana Skalického podniknuty v příštím roce. Nezbytným předpokladem je ale úzká spolupráce s městy a obcemi podél řeky:
V Čechách se začíná rozvíjet vodní turismus. Plánuje se například výstavba lodního výtahu
Číst článek
„Budujeme-li my přístaviště, jsme rádi, když město na druhé straně vystaví sociální zařízení, cyklostezku, uživatelsky vlídné napojení, aby ti, kteří přistanou, v přístavišti měli prostě určitou náplň a měli tam například ubytování a tak dále.“
Studie počítá také s velkými přístavy a marinami pro lodě typu Florentiny, které mohou do středních Čech vozit turisty a pomoci tak s rozvojem cestovního ruchu.
Tisíce Němců tráví dovolenou na hausbótech. Doplout mohou z Berlína až k moři
Číst článek
Velké plány s výstavbou přístaviště mají třeba v Poděbradech. Podle starosty Ladislava Langra z Volby pro Poděbrady by se navíc už brzy mohlo podařit přenést záměr z papíru do reality.
„Jednáme s ministerstvem dopravy a je tam příslib, že když všechno dobře dopadne, tak během dvou let by se mohlo začít stavět,“ dodává poděbradský starosta.