Sedm Ukrajinců z válečného Doněcka dostalo speciální stipendium na Univerzitě Palackého

Uniknout válce na Ukrajině se na rok podařilo sedmi vysokoškolákům z Doněcka. Na olomoucké univerzitě získali mimořádné humanitární stipendium. Za podobných podmínek studuje několik mladých Ukrajinců i na pražské Univerzitě Karlově. V Olomouci ukrajinští studenti zamířili na filozofickou, právnickou a lékařskou fakultu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Palackého - právnická fakulta

Univerzita Palackého - právnická fakulta | Foto: Tedmek Tedmek

„Myslím, že situace je strašná, protože moji rodiče mi včera říkali, že válka pokračuje. Někdy se to tu sice uklidní, ale i tak je to strašné, protože vývoj dění nezáleží na Ukrajincích a ukrajinské vládě, ale jen na vládě ruské,“ popisuje s vážnou tváří situaci na Ukrajině drobná blondýnka Aljona Tolstěnková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na olomoucké univerzitě získalo sedm ukrajinských studentů mimořádné humanitární stipendium. Se dvěma z nich natáčela Blanka Mazalová

Pochází ze Záporoží, blízko Doněcka. Odmítá mluvit rusky a dává přednost angličtině. Se spolužákem Petrem Škroboťkem se teď věnují vědecké práci v Ústavu makromolekulární a translační medicíny.

Petrovi se na olomoucké univerzitě moc líbí: „Chápu to tak, že to je jedna z nejlepších univerzit v republice. Je tu spousta vybavení k výzkumu, což je bezvadný způsob, jak prohloubit své znalosti.“

Univerzita Palackého se rozhodla udělit speciální humanitární stipendia jako výraz solidarity zemi, kde se studenti nemůžou plně věnovat svému studiu a výzkumu.

„Máme tady sedm studentů. Tři studenti jsou na právnické fakultě, dva na lékařské fakultě a dva na filozofické fakultě,“ říká prorektorka Ivana Oborná. Hned také dodává, že stipendium dostali jen za přesně daných podmínek:

„S tím, že by měli přijít do Olomouce jako studenti minimálně druhého až třetího ročníku svého doktorského studijního programu. Tady musí pracovat ve svém okruhu zájmů.“

Petr i Aljona dostávají každý měsíc 13 tisíc korun. Zaplacenou budou mít i cestu, ubytování a sociální a zdravotní pojištění. Aljona s penězi zatím vystačí, i když teprve zjišťuje, kolik co stojí a jak a za kolik se dá cestovat:

„Žijeme tu jen měsíc, nevíme, kde je nejlepší obchod, jaký je nejlepší způsob dopravy, vlak nebo autobus.“

Speciální stipendia přislíbil rektor univerzity Jaroslav Miller letos v únoru, když vypukly nepokoje na Ukrajině. Aljona je moc ráda, že je v Česku. A ani se jí nestýská po rodině. I když na dálku je s nimi každý den:

„Není to nijak těžké. Každý den spolu mluvíme po skypu. Díky technickému pokroku není problém se vidět každý den a mluvit o čemkoli.“

Petr i Aljona se chtějí po roce opět vrátit na Ukrajinu a svá studia si tam dokončit. Je to pro ně dobrá zkušenost a příležitost, jak poznat výzkum v jiných evropských zemích.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme