Těžaři slíbili, že v otázce břidlicového plynu nepůjdou proti místním úřadům

Starostové obcí z Náchodska a Trutnovska odmítají na svém území těžbu plynu z břidlic. V Náchodě se dnes sešli se zástupci ministerstva životního prostředí a těžařů. Po tomto jednání podepsaly desítky představitelů dotčených obcí deklaraci proti průzkumným vrtům. Proti avizovanému záměru ve městě zároveň protestovaly zhruba čtyři stovky většinou mladých lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná břidlice

Ropná břidlice | Foto: United States Federal Government

„Přišli jsme, protože se nás to dotýká. Jsme z Náchoda a nikdo asi nechce, aby se tady dělo to, co se má dít,“ vysvětlil jeden z účastníků protestu. „Protože se mi nelíbí, že by se ničila příroda a okolí Krkonoš a našeho Broumovského kraje,“ dodala další nespokojená obyvatelka.

Zhruba čtyři stovky lidí demonstrovaly pod okny jednacího sálu, kde se poprvé sešli těžaři se zástupci místních samospráv. Výkonný ředitel Hutton Energy David Messina deklaroval, že těžaři nepůjdou proti odporu místních úřadů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jiřího Fremutha o protestech starostů z Náchodska a Trutnovska proti těžbě břidlicového plynu na jejich území

„Obce musejí schválit využití procesu štěpení a my nebudeme provádět žádný vrt, to jsou práce, které stojí nejméně osm milionů dolarů, aniž bychom měli možnost tento vrt použít. Konečné rozhodnutí tedy spočívá v rukou místních zastupitelů a také krajských zastupitelů,“ prohlásil.

Jenže starosty nepřesvědčil. Ti se bojí, že těžba plynu z břidlic v hloubce přes dva kilometry pomocí výbušnin a chemikálií poničí životní prostředí. Dvě třetiny z nich nakonec podepsaly deklaraci, kde zkušební vrty odmítají.

„Vůbec mě nepřesvědčili a v podstatě mi akorát řekli to, co jsme si museli všichni starostové sehnat v listopadu, v prosinci sami. Podle mého názoru to bylo jednostranné, bylo to plné pozitiv, o negativech tam nebylo ani slovo. Ale já si myslím, že to není už ani předmětem diskuze. Jsem velmi rád, že si zástupci australsko-americké společnosti i zástupce ministerstva životního prostředí jasně odvezl atmosféru a názor šedesáti starostů, kteří jednoznačně vyjádřili svůj názor, že to tady prostě nechtějí,“ řekl náchodský starosta Jan Birke.

Jemu a jeho kolegům také vadí, že ministerstvo životního prostředí těžařům zatím nepravomocně vytýčilo 77 kilometrů čtverečních pro průzkum, a to i přes námitky úřadů a částí obcí.

Chemikálie pro těžbu břidlicového plynu jsou prý každým rokem ekologičtější

Číst článek

„Do tohoto setkání si myslím, že jsme úplné informace neměli. A všem nám to tak trochu připadalo, že žádost ministerstva životního prostředí šla tak jakoby tichou poštou, aby se nic nerozvířilo. Zaplaťpánbůh, že jsou mezi námi vnímaví kolegové, kterým to zacinkalo, a že jsme se do toho pustili. Jsem tomu ráda,“ připomíná starostka Hronova Hana Nedvědová, že osmnáct obcí se proti vytýčení zkušebního území odvolalo.

Podle Emila Rudolfa ale postupovalo ministerstvo životního prostředí podle zákona: „Rozkladová komise má zasedání 16. března, ale to je poradní orgán ministra. Kdy ministr rozhodne, je v jeho kompetenci.“

Starostové proto chtějí ministra životního prostředí Tomáše Chalupu ještě přesvědčovat, aby průzkum zarazil hned zpočátku.

Grafické schéma způsobu těžby břidlicového plynu, včetně nalezišť v Česku

Jiří Fremuth, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme