V Doubravníku slavnostně uvedli do provozu zrestaurované varhany z 18. století
V Doubravníku na Tišnovsku se po sedmi letech rozezněly vzácné historické varhany z 18. Století. Náročné opravy za zhruba čtyři a půl milionu korun včera symbolicky zakončilo slavnostní žehnání. Věřící i zájemci o starou hudbu zcela zaplnili tamní pozdně gotický kostel Povýšení sv. Kříže.
Podle odborníka na varhany a profesora Jiřího Sehnala už není na Moravě moc varhan z 18. století, které by stály za restaurování. Řada už jich je příliš narušená.
„Kdežto tyto varhany s výjimkou několika píšťal jsou v naprosto původním stavu, čili nebyly přestavěné. Spousta krásných varhan, které uvidíte v Rakousku nebo v Německu, jsou strašně krásné, pěkně hrají, ale ten vnitřek už je ze tří čtvrtin nový. Kdežto tady je to všechno staré, mělo by to hrát prostě tak, jako v tom roce 1760,“ řekl Sehnal.
Organolog a varhaník Ondřej Múčka připomněl, že varhany postavil brněnský varhanář a pokračovatel takzvané brněnské varhanářské školy Jan Výmola.
„Ta brněnská varhanářská škola měla poměrně velkou tradici. A ten Výmola je nejmladším z nějaké pomyslné trojice těchto varhanářů – byl to Sieber, Richter a Výmola,“ uvedl Múčka.
Sám si také nově opravený nástroj vyzkoušel. Hrálo se mu údajně dobře, ale musel prý být opatrný.
„Ten stroj, když je nově zrestaurovaný, tak je to jako kdyby člověk hrál na úplně nové varhany. A pokud jsou to historické varhany, tak to má spoustu zapeklitostí,“ uzavřel varhaník.