Nahrávku, na které zní Dvořákova Novosvětská i zmíněná mariánská poutní píseň Tisíckrát pozdravujeme tebe, objevil archivář Českého rozhlasu Miroslav Turek.
Zavření vysokých škol pocítila celá rodina – otec byl penzionován, Alena nemohla studovat chemii a přihlásila se na konzervatoř. A začátkem roku 1944 byli oba rodiče zatčeni gestapem.
V tisku se v pátek dočtete, že nové varhany pro katedrálu svatého Víta přijedou už za pár týdnů do Česka, návštěvníci je ale v chrámu uvidí nejdřív za rok. Je potřeba zpevnit kůr, píšou Lidové noviny.
„Dokonce ani nemohly být rozebírány. Neboť situace ve Španělsku je horší než u nás, takže dílna byla uzavřena po několik týdnů,“ popisuje manažer projektu Štěpán Svoboda.
Varhaník Josef Kšica odehrál hodinový koncert. Z technických kvalit je nadšený. „V Praze hraji na pneumatiku, čili to má zpoždění. Tady je to mechanická traktura, čtyři manuály, takže to jde přesně."
„Může vynechat v nějakou chvíli, nebo může mít různé přízvuky, jak to chodí ve vzdušnici. Těžko na to půjde zahrát koncert před publikem,“ říká farář Karel Koláček.
Celkem budou nové varhany mít přes 6500 píšťal, tedy asi o 2000 píšťal víc než stávající nástroj z druhé poloviny 19. století. Vážit budou kolem 26 tun.
Ve veřejné sbírce se vybralo přes 63 milionů korun na výrobu varhan do katedrály svatého Víta. Z celkového počtu 6700 píšťal si lidé adoptovali již 2353 píšťal, tedy více než třetinu.
Nové varhany pro svatovítskou katedrálu postaví španělská firma Gerharda Grenzinga. Varhany si vyžádají investici 80 milionů korun a měly by se poprvé rozeznít v říjnu 2019.
Číro, boty na podpatku a hypermoderní outfit. I tak může na začátku 21. století vypadat varhaník. S touto image boří Američan Cameron Carpenter stereotypy klasické hudby už řadu let. Extravagantní muzikant se dnes večer představí i v Praze. Ve Fóru Karlín zahraje na své digitální cestovní varhany v hodnotě 1,2 milionu dolarů.
Ve věku 81 let zemřel v pondělí v Pardubicích po krátké nemoci varhanní virtuos a pedagog Václav Rabas. Působil rovněž jako publicista a popularizátor varhanní hudby a bezpartijní poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění v letech 1976 až 1989.
Nejvyšší představitelé státu, kteří jsou držiteli klíčů ke korunovačním klenotům, se sešli v pražské katedrále sv. Víta. Za hudebního doprovodu přišli podpořit do katedrály výstavbu nových varhan. Zahájení národní sbírky se nezúčastnil pouze šéf Senátu Milan Štěch z ČSSD.
Nenápadným kostelem v Kružberku na Opavsku se po víc než půl století opět rozléhá zvuk varhan. A ne ledajakých. Královský nástroj z počátku 19. století totiž patří k nejvzácnějším v celém Moravskoslezském kraji. O svůj hlas přišel už dávno a dlouho se zdálo, že nikomu nechybí. Kostel sv. Petra a Pavla totiž chátrá stejně jako jeho varhany a nebýt iniciativy dvou zapálených lidí, možná by se na ně zapomnělo úplně.
Na největší pražské varhany v bazilice svatého Jakuba zahraje dnes večer nevidomý umělec Jean-Pierre Leguay. Do Prahy přijel na Mezinárodní varhanní festival z Paříže, kde ho běžně slýchají v katedrále Notre Dame. V Česku se představí vůbec poprvé.
V Olomouci začíná 46. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Potrvá do 18. září a nabídne pět koncertů. V kostele svatého Mořice zahrají na slavné Englerovy varhany špičkoví hudebníci z Česka i ze zahraničí.
V Českých Budějovicích se konají už 25. Hudební slavnosti Emy Destinové. Na dnešní večer je připraven varhanní koncert v kostele Panny Marie Růžencové. Za nově opravený nástroj usedne uznávaná česká varhanice Irena Chřibková.
V Olomouci dnes vrcholí pátý ročník mezinárodních varhanních kurzů. Letos se jich účastní 10 českých a slovenských hudebníků. Svou hru zdokonalují v kostele svatého Mořice na Englerových varhanách, které patří k největším nástrojům ve střední Evropě.
Brno se od konce června pyšní jedněmi z nejmodernějších varhan v České republice. Během prázdnin na ně chodí každou neděli před polednem hrát studenti hudby. Kdokoli si tak může poslechnout, co takové varhany umí. Během liturgií totiž šanci odhalit všechny své možnosti nedostávají.
V Brně posvětili nové varhany pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici. Moderní nástroj stál 36 milionů korun a postavila ho švýcarská varhanářská dílna. Varhany budou sloužit nejen při bohoslužbách, ale i při koncertech. Ten vůbec první si nenechaly ujít stovky lidí.
První den festivalu Smetanova Litomyšl bude mimo jiné patřit sólovému recitálu předního českého varhaníka Aleše Bárty. Třiapadesátiletý hudebník koncertoval ve většině západoevropských zemí, ale také v Rusku, USA nebo Japonsku. Do Litomyšle se těší na atmosféru i místní varhany.
Sezemice spolu s farností opravily v místním kostele Nejsvětější Trojice historické varhany. Vzácný hudební nástroj pochází z konce 18. století a patří mezi nejstarší na Pardubicku. Opravy trvaly 4 roky a stály přes půl milionu korun.