V Jihlavě se rozmáhají černé skládky. Dokonce i v historickém centru
Jihlavští úředníci vyjíždějí týden co týden do ulic na kolech. Jejich cílem jsou černé skládky, které se čím dál častěji objevují i v historickém centru města.
Je něco málo před osmou hodinou ráno a já vyrážím - společně s vedoucí odboru životního prostředí Katarínou Rushovou z Masarykova náměstí na projížďku na kolech. Naším cílem nebudou bohužel jihlavské památky v historickém centru, ale odpadky. Těch se totiž v centru města hromadí čím dál více. Naší první zastávkou je nedaleká Husova ulice.
„Dneska tady naštěstí takový nepořádek není. Je tu samozřejmě nepořádek kolem popelnic, ale není tady tolik velkých věcí. Ty mě vždycky překvapí ze všeho nejvíc. Je tady jedna autosedačka a nějaké svítidlo, které sem samozřejmě také nepatří,“ říká Rushová.
Na místě vidím i křeslo, které možná slouží jako úkryt pro bezdomovce. „Nevylučuji, že si to sem bezdomovci natahají, že si sem křesla a podobné věci dávají, protože většinou když to pak uklízí pracovníci městských služeb jako černou skládku, tak jsou tady právě věci, které by mohli sloužit k spaní,“ doplňuje Rushová.
Papírové krabice bez štítků
Naše povídání ale přerušuje Jana Prchalová, která v ulici Husova žije a stejně jako každý den, i dnes přichází do kontejnerů vynést odpadky. I ona říká, že dnes je to docela uklizené, ale jindy na místě bývá nábytek, matračky. „Také nadělané hromádky a hlavně vytahané pytle,“ popisuje Prchalová.
S Katarínou Ruschkovou opět nasedáme na kola a tentokrát vyrážíme směr Palackého ulice, kde dokonce potkáváme popeláře. Ladislav Frýdl pracuje u Služeb města Jihlavy už pětadvacet let a proto mi bez jakéhokoliv rozmýšlení jmenuje, co všechno kolem popelnic v centru města sbírá.
„Pytle s trávou, někdy i s větvemi, se vším možným. Je to pěkně těžké,“ říká. Navíc podle něj odhozených odpadků přibývá. „Hlavně papír, krabice, pytle,“ doplňuje. Právě velké krabice jsou podle Kataríny Ruschkové jasným důkazem, že nepořádek mají na svědomí hlavně podnikatelé, kteří z nich vybalí zboží a pak je zahodí k nejbližším kontejnerům.
„Protože si zřejmě ti, kdo tady ty skládky tvoří, všimli, že sem chodíváme, tak v poslední době už máme uřezané adresní štítky. Krabice totiž přicházejí ve většině případů poštou, takže bychom mohli zjistit, od koho pocházejí,“ dodává Ruschková.
Černých skládek jsou v současné době po Jihlavě desítky. Řadu z nich uklízí popeláři třeba i čtyřicetkrát ročně.