V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že zkoumání odpadních vod naznačuje, že lidí nakažených covidem je víc, než ukazují výsledky laboratorních testů, píše Mf Dnes.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že Česko má nedostatek pilotů vrtulníků a stíhaček. Nestačí ani to, že se do služby hlásí i piloti civilních dopravních letounů, píše deník Právo.
Češi produkují stále víc odpadu. Oproti době před deseti lety jsme toho loni do koše vyhodili skoro o desetinu víc. Pomoct by měly nové zákony o nakládání s odpady, které v pondělí projedná vláda.
Novela obsahuje čtyři zákony, které řeší i nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Na vládu se dostala se zhruba třicítkou rozporů od obcí, některých krajů a svazů.
V Česku od jara funguje zpětný odběr ojetých pneumatik, není ale bez problémů. Zdarma si od vás pneumatiky odeberou třeba v autoservisu nebo ve specializované prodejně. Tuto novinku zavedla novela zákona o odpadech. Obce ale poukazují na to, že zákon nemyslí třeba na to, že řada lidí má doma spoustu daleko starších pneumatik.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila loni na 3000 pokut. Od firem vybrala přes 148 milionů korun. Nejvyšší pokutu, skoro pět milionů, dostala firma provozující čistírnu odpadních vod za opakované znečištění Zličínského potoka v Praze. Nejčastěji se podnikatelé provinili při nakládání s odpady.
Plochu o velikosti zhruba 70 fotbalových hřišť pokryli lidé za poslední tři roky černými skládkami na pozemcích Lesů České republiky. Dohledatelní jsou těžko a náklady na uklízení odpadků šplhají do milionů.
Českou republiku zahlcují černé skládky. Jen za minulý rok úřady vedly 96 správních řízení za takové delikty. Česká inspekce životního prostředí pak udělila pokuty za 50 milionů korun.
Téměř tři stovky organizátorů a přes tisíc dobrovolníků se dnes zapojí do akce Ukliďme Česko. Cílem je zlikvidovat černé skládky, které hyzdí česká města. Jedná se o první ročník akce, jejímž cílem je nejen uklidit okolí, ale také zviditelnit dlouhodobě neřešenou problematiku černých skládek a přispět k prevenci jejich vzniku.
První ročník akce Ukliďme Česko má vyčistit černé skládky po celé republice. Více než tisíc dobrovolníků se dnes pokusí uklidit alespoň část z tří tisíc evidovaných smetišť. V Brně na úklid přispěl brněnský magistrát a zapojila se většina městských částí.
Města a obce na Benešovsku trápí nelegální skládky odpadu. Rok od roku musí za jejich odstraňování platit víc peněz. Jde o stovky tisíc korun ročně. Teď radnicím dochází trpělivost a začínají proti nepořádným lidem bojovat. Kupují fotopasti a rozšiřují sběrné dvory.
V Česku začíná boj s černými skládkami. Už teď v Brně testují systém, který brzy automaticky upozorní všechny starosty v Česku na novou skládku v okolí. Stačí, aby šel kolem někdo s chytrým telefonem a skládku označil v projektu ZmapujTo.cz. Na to se těší i v Jihlavě, kde se černé skládky dlouhodobě objevují i přímo v historickém jádru města.
Jihlavští úředníci vyjíždějí týden co týden do ulic na kolech. Jejich cílem jsou černé skládky, které se čím dál častěji objevují i v historickém centru města.
V Hradci Králové se rozhodli vyřešit problém s černými skládkami, které vznikají v několika lokalitách v okrajových částech města, ale nejen tam. Místa, kde lidé skládky často zakládají, chrání mobilní kamery. Jsou rozmístěny tak, aby nebyly vidět a snímají například část lesa.