V masovém hrobě u Dobronína jsou místní Němci, potvrdily testy DNA
Výsledky testů DNA potvrzují, že na louce Budínka u Dobronína byli na konci května 1945 zabiti místní Němci. Vyrozumění od české policie v těchto dnech dostávají příbuzní dobronínských obětí. Jak Radiožurnálu řekl zástupce příbuzných a tamní rodák Johann Niebler, potvrzující zprávu dostali příbuzní zatím dvou obětí.
„Dostali jsme dvě zprávy od české kriminální policie. Ta první potvrdila, že jedním ze zabitých byl Franz Reznik. Zprávu dostala jeho dcera Mitzi Grzegorek a z ní vyplývá, že DNA souhlasí na 99,9 procent,“ uvedl Niebler.
Další potvrzenou osobou je Johann Schimek z Dobronína. Jeho příbuzní dostali zprávu od policie už včera. Podle Nieblerových informací mají testy DNA potvrdit, nebo vyloučit identitu celkem jedenácti obětí.
Výsledky testů DNA potvrzujících totožnost obětí masakru u Dobronína shrnuje redaktor Pavel Polák
Příbuzní dostávají od české policie několikastránkovou zprávu. Její součástí je dotaz na příbuzné – co chtějí s kosterními ostatky svých rodinných příslušníků udělat a jestli si je přejí pohřbít v Německu, nebo v Česku.
Podle Johanna Nieblera chtějí ale všichni příbuzní obětí pohřbít jejich ostatky v Česku. Kde by to mělo být, zatím není jisté a vedou se o tom dlouhé diskuse. Dobronín se k této variantě staví kriticky, ve hře je ale třeba i nedaleká Jihlava, kde by si příbuzní obětí z Budínky pronajali místo na tamějším hřbitově.
V těchto dnech či týdnech budou dostávat výsledky testů DNA i další příbuzní, číslo identifikovaných proto bude narůstat. Předpokládá se, že když se ve dvou případech potvrdilo, že v hromadném hrobu na Budínce leží tamější Němci, bude to platit i u ostatních nalezených obětí.
Veškeré a úplné informace má zatím jen česká policie, která zatím dobronínský případ ani výsledky testů DNA vůbec nekomentuje. Ví se jen to, že policisté v roce 2010 vyzvedli na louce Budínka ostatky 13 osob. Později u dobronínského viaduktu nalezli další tři osoby. Ne ke všem se však jejich příbuzní v Německu přihlásili.