V Otíně chodí lidé do hospody místo na pivo s volebním lístkem
Nejčastěji chodí lidé volit na městské nebo obecní úřady nebo do škol. Jsou ale situace, kdy město vhodné prostory nemá k dispozici, potom přichází na řadu pronájem. Na Jindřichohradecku to řeší různě, ve Stajce si pronajali mobilní dům, v Otíně je zase po dobu voleb zavřená místní restaurace.
„Máme třeba i volební místnost v bývalé zubní ordinaci, která je samozřejmě vyprázdněná. Ale máme třeba i fotbalové šatny a podobně,“ vypočítává neobvyklé volební místnosti v Jindřichově Hradci tajemník města Karel Přibyl.
Většinu volebních místností najdou voliči v objektech města, třeba ve školách. Pro třetinu z nich ale muselo město hledat jiné prostory. Volit tak lidé půjdou třeba i do restaurace, jako v Otíně, kde bude po celé dva dny voleb zavřeno. Majitel restaurace Stanislav Soukup si z toho ale těžkou hlavu nedělá.
„Mně to problém nedělá, že mi to zavřeli, se štamgasty jsme se domluvili, že přijdou v neděli, omluvili jsme se jim. A třeba jich přijde i víc!“
Že by si voliči nebo volební komise během voleb dali pivo, nepřichází v úvahu, usmívá se zapisovatelka volební komise Blanka Slavíková.
„To ne, protože v současné chvíli na pípa nejde, není otevřená. Nevím, jak ostatní, ale za sebe můžu říct, že mi to nechybí.“
To, že bude restaurace dva dny zavřená, vynahradí Stanislavu Soukupovi nájem, který mu město samozřejmě zaplatí.
Sledujeme ONLINE: Zájem o volby je výrazně nižší než v pátek. Hlasovat lze až do 14 hodin
Číst článek
„Nájem za volby činí kolem šesti tisíc, ale jsou to peníze se vším všudy – zajištění uskladnění materiálu, který rozvážíme v průběhu týdne, je to třeba v přísálí a podobně, zajištění topení, větrání, úklidu a tak dále.“
Nájem za volební místnosti musí jejich majitelům uhradit Jindřichův Hradec, jsou to ale náklady, které mu následně proplatí ministerstvo financí ze státního rozpočtu.