V Srbech na Domažlicku zpříjemňují kravám vedra speciální sprchy

Jak to tak vypadá, tropické teploty ani po včerejších silných bouřkách neklesají. Úmorná vedra, která provází letošní červenec, ale netrápí jen lidi. Problémy mají i hospodářská zvířata. I pro ně jsou déle trvající vedra nepříjemná a hrozí jim stejně jako lidem přehřátí. Na Domažlicku ale mají velkokapacitní kravín, kde dobytek dokonce sprchují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kravín v Srbech na Domažlicku

Kravín v Srbech na Domažlicku | Foto: Monika Červená | Zdroj: Český rozhlas

Kravín v Srbech na Domažlicku patří Meclovské zemědělské a je v něm zhruba 550 krav.

„Nevýhoda těchto stájí je, že to zvíře se nemůže někam schovat. Ale důležité je, že v těchto extrémních podmínkách je třeba zaprvé dostatek vody a zadruhé větrání,“ říká hlavní zootechnik Václav Kocour.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do kravína v Srbech na Domažlicku se vypravila Monika Zettlová

Optimální teplota, kterou se daří zemědělcům stěží udržet, je kolem 25 stupňů. Teplotu ve stájích se snaží regulovat zejména větráním: zemědělci operativně zatahují nebo vytahují větrací plachty a zároveň vhání do kravína čerstvý vzduch pomocí ventilátorů.

„Není to kropení, je to mlžení. To znamená: jestliže teploty vzrostou, což my nepotřebujeme, na vyšší hodnotu, tak provádíme mlžení,“ popisuje funkci zařízení Václav Kocour.

Když je tedy v ustájení horko, zapíná se speciální sprchování každých 20 minut a v provozu je přibližně tři až čtyři minuty.

„Po osmi metrech jsou trysky a z nich to tryská,“ vysvětluje princip fungování zootechnik Jiří Vogeltanz.

Voda, která na kravách ulpí, pak působí v kombinaci se vzduchem, který vhání ventilátor, jako příjemné ochlazení. Tímto mechanismem poslouží zemědělci kravám dvakrát: jednak je ochladí, a pak také vyženou ze stání mouchy.

Kravín v Srbech na Domažlicku | Foto: Monika Zettlová

Regulací klimatu v kravíně ovlivňují také zemědělci spotřebu krmiva. Pokud je horko, není vhodné, aby zvířata přetěžovala své zažívací trakty. Tato opatření prospívají i laktaci, a tak se denní produkce od jednoho kusu pohybuje mezi 27 a 28 litry mléka.

„V tomto období jedna dojnice vypije během dne až 200 litrů vody. Obvykle je spotřeba okolo 100–120 litrů na jednu dojnici za den,“ dodává pro zajímavost Václav Kocour.

Nejlepším důkazem, že kravám slouží zemědělci dobře, je to, že nebučí, dostatečně dojí a jsou spokojené.


Zvětšit mapu

Monika Červená, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme