Většina slepic chovaných v Česku žije v obohacených klecích
Slepice, které snášejí vejce pro evropský trh, by měly od 1. ledna letošního roku žít ve větších a lépe vybavených klecích. Nařizuje to směrnice EU. Nové klece jsou ovšem dražší a navíc pojmou méně nosnic. Přesto se většina českých drůbežích farem nařízení přizpůsobila.
Podle Českomoravské drůbežářské unie Česko už vyměnilo 80 procent všech klecí pro nosnice. Drůbežárny i farmáři museli do lepších životních podmínek slepic investovat nemalé peníze.
„To je klec na 60 slepic, mají tam hnízdo, hrabaniště, bidýlka, je tady krásné a čisté prostředí. Čili to je jedna z klecí, ve kterých by se slepice měly od letošního roku chovat,“ ukazuje nové klece Radiožurnálu farmář Petr Hošek.
Jeho farma je Kosičkách u Chlumce nad Cidlinou. Hošek tam nechal postavit novou moderní halu, ve které je 60 tisíc slepic v takzvaných obohacených klecích.
Díky hale nemusela klesnout jeho roční produkce vajec. Obohacené klece totiž zaberou víc místa a tak do starší haly místo 18 tisíc nosnic může dát už jen 13 tisíc.
„Čili my jsme v roce 2008 věděli, že množství vajec a slepic bude od roku 2012 nižší. Chtěli jsme na to nějakým způsobem zareagovat, tak jsme postavili tuto halu na 60 tisíc slepic. Díky ní si zachováme nějakou produkci, která tady historicky je někde kolem 35 či 40 milionů,“ říká farmář.
Rakouské slepice nežijí v klecích už od roku 2009
Číst článek
Petr Hošek rozhodně nevítá konkurenci ze zahraničí, kde farmáři neinvestovali do nových klecí a proto mají vejce levnější.
Přidal proto radu, jak z kódu na skořápce vajíčka zjistit odkud pochází. „Na každém vejci je označení: trojka, že je to klec, CZ Česká republika a poslední čísla jsou čísla chovu,“ vysvětlil. Registrační čísla jednotlivých chovů lze pak dohledat na internetových stránkách Stání veterinární správy.