Výstava v Brně ukazuje, jak rostlo Baťovo impérium a jak vypadá dnes
Do Brna dorazila výstava Baťova města. Představuje, jak se postupně Baťovo impérium rozrůstalo a jak Tomáš Baťa dokázal prosazovat své myšlenky bez ohledu na rozdílné kulturní prostředí a zvyklosti zemí, kam přicházel.
Výstava vznikla na základě dvouletého výzkumného projektu Nadace Bauhaus Dessau. Právě v Dessau se také konala její premiéra. Po další zastávce ve švýcarské Basileji v létě loňského roku přichází do Brna.
Podle kurátora výstavy Rostislava Koryčánka může být pro návštěvníky překvapením určitý kritický tón, se kterým k Baťovým aktivitám přistupuje. Ten ale ve skutečnosti není úplně nový, kritika baťovského systému zazněla už dříve na mezinárodní konferenci uzavírající projekt.
„Konference přistupuje k tématu velmi kriticky, i sama výstava je poměrně kritická a souvisí se samotným faktem, že to, co Baťa adaptoval, tak adaptoval velmi důsledně a souvisí to i s jeho modernistickým přístupem k člověku a jeho začleněním do výrobního systému, který měl Baťa především na zřeteli,“ říká Koryčánek.
Výstava je ale zajímavá nejen vyzněním, ale také množstvím soustředěného materiálu.
„Je to právě množství faktů a i obrazové dokumentace, která není známa. Ukazujeme, jak Baťa kontroloval zaměstnance, ale také jaké jim poskytoval sociální benefity a jak zaměstnanci později byli s prací u Bati spokojeni. Chceme podotknout, že opravdu není možné se na celou problematiku se dívat jen černobíle,“ doplňuje spoluautorka výstavy Markéta Březovská.
Zajímavé jsou podle ní také další osudy Baťových měst.
„Největší protiklad vidíme asi mezi Anglií a Indií, kdy v Anglii je Baťovo město absolutně chráněno památkovou péčí a rodinné domky, které po skončení výroby spadly do vlastnictví obyvatel, se dnes proměňují v krásné rodinné domky. Majitelé se o ně starají, přestože jsou chráněné památkovou péčí, a váží si toho, co mají.“
„V Indii naopak zůstaly domky vždy ve vlastnictví firmy a tím pádem firma poté, co snižuje stavy zaměstnanců, si může dovolit ty domky rozebrat a dnes se to mění v úplně jiné město, které už nebude mít s Baťou nic společného,“ říká Markéta Březovská.
Výstava Baťova města potrvá v brněnském domě umění do 19. května.