Za nedostatkem vody v Leptáči na Prachaticku může nejen sucho, ale i prodej vodojemu

Úbytek vody ve veřejných vodovodech postihl v létě všechny kraje v republice. Přestože zapršelo, v některých místech dosud neodvolali zákaz zalévání zahrádek a napouštění bazénů. Ten platí například v Čimelicích na Písecku. Nedostatek vody přetrvává v malých obcích také na Vysočině a v jižních Čechách na Vltavotýnsku. V Leptáči na Prachaticku ale za prázdný vodojem může nejen sucho, ale také neuvážený prodej pozemků s obecními vodojemy nebo privatizace státních organizací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodojem s 200 m3 vody stojí na kopci v Křižanovicích

Vodojem s 200 m3 vody stojí na kopci v Křižanovicích | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Problém je ten, že jsou slabé zdroje pitné vody, což jsou studny umístěné nad vodojemem. Není v nich dostatečné množství vody,“ stěžuje si starosta Chrobol na Prachaticku Oldřich Valouch.

Přehrát

00:00 / 00:00

V některých obcích na Prachaticku stále platí zákaz zalévání a napouštění nádrží. O problémech v Leptáči natáčel Václav Malina

Ten přidal pravidelné sledování stavu pitné vody v osadě Leptáč ke svým povinnostem. Druhý vodojem, který by krizi s nedostatkem vody pomohl překonat, obec využít nemůže.

„Kdysi byl zřízen pro státní statky a farmu a zároveň sloužil pro obyvatelstvo. Byly vzájemně propojeny. Později ale došlo k prodeji jednoho vodojemu s loukou, kde vodojem nebyl vůbec zmíněn,“ vysvětluje.

„Vodojem v Záboří byl postaven pro farmu a obyvatelstvo tehdejšími státními statky a pak byl v rámci privatizace předán tomu, kdo farmu získal, jako napájecí zařízení. A nikdo neřešil, že se jedná o zdroj pitné vody pro obyvatelstvo,“ dodává.

Po mnoha letech tento úřednický přehmat pociťují obyvatelé Leptáče.

„Nedostatek vody se začal projevovat už na začátku prázdnin. Je to špatně. Situace si žádá urgentní řešení, které spatřuji v tom, že je potřeba najít nový vhodný zdroj, který posílí lokalitu pitnou vodou,“ myslí si Martin Grožaj.

Sousedi se hlídají

Přiznává, že nedostatek vody vyvolává mezi lidmi spory. „Jestliže má někdo vlastní studnu, vlastní zdroj vody, nechť s ním zachází dle svého uvážení. Ale ne pokud jde o společný řád, kterým proudí voda do každé domácnosti na Leptáči. Myslím si, že se hlídáme navzájem.“

Starosta Valouch hledá řešení. Obec ale bez dotací na posílení zdroje vody a nový vodojem mít nebude:

„Zrekonstruujeme stávající studny a pokusíme se vybudovat ještě jednu studnu navíc. Nezbývá nám nic jiného než počkat na nějaký grant, který bude vyhlášen buď ministerstvem zemědělství, nebo některými evropskými fondy.“

Také proto, že někteří lidé zákaz zalévání z veřejného vodovodu nerespektují a využívají vodu například ke stavebním účelům, budou dál do Leptáče jezdit cisterny s pitnou vodou.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme