Ženský vzdor, neuznaný rekord i bomby. Nejstarší pravidelný maraton se koná v Bostonu

Přes 32 tisíc běžců bude bojovat s 42kilometrou tratí v Bostonu. Tradiční Bostronský maraton je nejstarším závodem svého druhu. Historii psala dáma, díky které se měnila pravidla, ale i atentátníci, kteří odpálili v cíli dvě bomby.

Boston Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cílová rovinka Bostonského maratonu

Cílová rovinka Bostonského maratonu | Foto: Gretchen Ertl | Zdroj: Reuters

Pouhých 12 sekund dělilo výbuchy dvou bomb v cíli Bostonského maratonu v roce 2013. Zemřeli tři diváci a dalších 264 lidí skončilo v nemocnici. Před pěti lety bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi bombovým útokem napsali černou kapitolu Bostonského maratonu.

VIDEO: 'Sakra, pomozte mu někdo.' Místo oslav zlata skončil skotský maratonec po kolapsu v nemocnici

Číst článek

Maraton se koná každé třetí pondělí v dubnu. Tedy na „Den patriotů, který je připomínkou prvního vojenského střetu americké války za nezávislost. Organizátoři se inspirovali olympijským závodem v Aténách v roce 1896.

Bostonský maraton se poprvé běžel o rok později a je díky tomu nejstarším maratonským závodem na světě. Na dvaačtyřicetikilometrovou trať se v Bostonu tehdy vydalo pouhých 15 účastníků. Dnes se jich na start postaví přes 32 tisíc a bude mezi nimi i spousta žen.

„Společenské normy nedovolovaly, aby ženy v tu dobu běhaly. Bylo to naprosto nepřijatelné. Ženy měly jasně danou roli. Neměly pracovat mimo domov a neměly budovat kariéru. Já jsem se rozhodla tomu postavit,“ vzpomínala pro televizi CBS Bobbi Gibbová.

Bobbi Gibbová je dáma, jejíž jméno se v roce 1966 nesmazatelně zapsalo do historie nejen Bostonského maratonu. Místo startovního čísla jí tehdy organizátoři poslali diskvalifikaci. V ní Gibbové oznamovali, že „ženy nejsou fyziognomicky uzpůsobené, aby běhaly maraton.

Americká atletická unie zakazovala ženám závodit na delší vzdálenosti, než byla míle a půl. Gibbová se i tak postavila na start a výrazně přispěla tomu, že pravidlo unie později zrušila. Oficiálně se prvních sedm žen na start Bostonského maratonu postavilo až v roce 1972.

Život se mi hodně změnil. V každém závodě běžím sám za sebe svůj závod,“ prohlásil v dokumentu NBC Geoffrey Mutai. Keňan, který v roce 2011 zaběhl časem 2:03:02 rekord Bostonského maratonu.

Byl to tehdy nejrychlejší maraton všech dob, ale nemohl být uznán jako světový rekord. Bostonský maraton totiž nesplňuje pravidla Mezinárodní atletické federace ohledně způsobu měření délky trati a převýšení.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme