Rovné platové podmínky v brazilském fotbale. Ženský národní tým dostane odměny jako Neymar a spol.
Brazilské fotbalové reprezentantky si přijdou na stejné odměny jako jejich mužští kolegové. Jihoamerická velmoc se tak zařadila po bok dalších států, jejichž federace v posledních měsících rozhodly o zrovnoprávnění finančních podmínek. Informovala o tom Brazilská fotbalová federace (CBF).
„Už žádné genderové rozdíly. CBF bude zacházet s ženami stejně jako s muži,“ citoval server BBC prezidenta Brazilské fotbalové federace Rogeria Cabocla.
Chelsea koupila nejdražší fotbalistku světa. Dánka Harderová podepsala rekordní smlouvu
Číst článek
Všichni hráči i hráčky mají garantované stejné odměny po celou dobu reprezentačních srazů i bonusy za odehrané zápasy. Novinka se vztahuje i na mezinárodní turnaje, jako jsou mistrovství světa nebo olympijské hry.
„Bude to tak už příští rok na olympiádě v Tokiu. Kolik si vydělají muži za účast nebo umístění na olympijských hrách, tolik dostanou i ženy,“ dodal Cabocla.
Brazilci tak napodobili krok ostatních fotbalových federací. Rovné platové podmínky mají reprezentanti a reprezentantky v Austrálii, Norsku nebo Novém Zélandu.
V tomto směru naopak neuspěl ženský národní tým USA. Loni v březnu zažaloval americkou fotbalovou asociaci kvůli genderové diskriminaci ve výdělcích a pracovních podmínkách. Soud letos v květnu žalobu zamítl.
Nejdražší fotbalistka
Brazilská federace oznámila novinku jen pár hodin poté, co padl přestupní rekord v ženském fotbale. Londýnská Chelsea získala z Wolfsburgu za 300 tisíc liber (v přepočtu necelých 9 milionů korun) dánskou fotbalistku Pernille Harderovou.
Oproti mužskému fotbalu je to ale částka stále naprosto neporovnatelná. Nejdražším fotbalistou světa se v roce 2017 stal Brazilec Neymar, který z Barcelony přestoupil do francouzského PSG za rekordních šest miliard korun.