Ožívá kauza podvodu v tajné službě za 190 milionů korun, v podezření je bývalý špičkový špion
Kauza dříve druhého nejvýše postaveného muže rozvědky se po více než roce pohnula. Odvolací soud si pro rozhodnutí vyhradil tři jednací dny, což nebývá obvyklé. Zpravidla se tak děje kvůli odlišnému pohledu oproti soudu prvního stupně. Ten bývalého špičkového špiona zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby a podvodu. Zpravodajec měl tajnou službu připravit o 190 milionů korun určených na záchranu českého misionáře.
Ožívá kauza podvodu v tajné službě za 190 milionů korun, v podezření je bývalý špičkový špion
Na vrcholu kariéry věnované bezpečnostním složkám sloužil Zdeněk Blahut coby náměstek pro operativní činnost Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), jak se oficiálně nazývá rozvědka. Jako takový byl zástupcem ředitele, odpovídal za sběr zpravodajských informací a řízení akcí rozvědky v zahraničí.
Policie obvinila exnáměstka civilní rozvědky Blahuta. Vyšetřování je v režimu utajení, uvedla Bradáčová
Číst článek
Blahut měl na starosti operaci, jež měla vést k propuštění misionáře Petra Jaška. Toho zadržely úřady v Súdánu v prosinci 2015 za údajnou protistátní činnost. Součástí dohody o propuštění měl být obchod za 190 milionů korun, podle státního zástupce ale Blahut peníze odklonil.
Městský soud v Praze bývalého špičkového zpravodajce obžaloby zprostil. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal. Mluvčí Vrchního soudu v Praze nyní pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál potvrdila, že odvolací instance nařídila jednání. Učinila tak více než rok poté, co spis k této kauze obdržela.
Tři dny na dokazování
„S ohledem na zvláštní povahu utajovaného spisu mohu potvrdit pouze tolik, že ve věci bylo skutečně nařízeno jednání,“ řekla mluvčí vrchního soudu Eliška Duchková. Odvolací řízení má odstartovat 10. června, podle plánu bude pokračovat i 12. a 13. stejného měsíce.
Prezident Soudcovské unie a sám zkušený trestní soudce Libor Vávra pro iROZHLAS.cz uvedl, že věnovat tolik dní odvolacímu jednání nebývá obvyklé. Na druhou stranu to podle něj odpovídá závažnosti případů projednávaných v prvním stupni u Městského soudu v Praze.
„Je velmi pravděpodobné, že odvolací soud bude provádět vlastní dokazování. Mohly vyjít najevo nové skutečnosti. Nebo chce sám posoudit hodnocení důkazů soudem prvního stupně. Působí to dojmem, že tam jsou sporné momenty,“ řekl v obecné rovině Vávra. Podle něj takto podrobné odvolací řízení může skončit zrušením původního rozsudku.
Složitost spisu
Blahutovi právní zástupci Lukáš Trojan a Petr Vališ komentář k posunu v kauze s odvoláním na advokátní mlčenlivost odmítli poskytnout. Sám Vališ má k rozvědce blízko, svého času figuroval ve firmě s jiným zpravodajcem z Úřadu pro zahraniční styky a informace. Blahuta obžalovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.
„Doufám, že se odvolací soud ztotožní s naší argumentací, vyhoví odvolání státního zástupce, zprošťující rozsudek zruší a věc vrátí soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí,“ sdělil iROZHLAS.cz náměstek pražského vrchního žalobce Jiří Pražák.
Podle mluvčí vrchního soudu Duchkové je předpoklad, že instance během některého z vyhrazených dní rozhodne. Proč se bude o odvolání rozhodovat 16 měsíců po obdržení spisu, vysvětluje mluvčí tím, že „délku řízení ovlivňuje rozsáhlost a složitost spisu, nutnost učinění dalších procesních úkonů, dotazů či dožádání“.
‚Vzbudit zdání legality‘
Když se Blahut pustil do akce za osvobození misionáře Jaška, se Súdánci uzavřel dohodu. Propuštění zařídí u súdánského režimu Egypt, když mu Česká republika poskytne šest sledovacích zařízení Agáta za 190 milionů. K transakci však nedošlo. Blahut navíc podle žalobce věděl, že Jašek dostane bez ohledu na cokoliv dalšího milost od súdánského prezidenta.
Otřes v nejuzavřenější tajné službě. Skončil nejvyšší šéf zpravodajských operací, je na úřadu práce
Číst článek
„Nedošlo k nákupu technického zařízení ani k předání částky jedné ze sousedních afrických zemí. Jednalo se o krycí legendy, které měly u ředitele ÚZSI (…) vzbudit zdání legality vynaložení částky 190 milionů korun, kterou si však obžalovaný Blahut ponechal,“ uvedl žalobce.
Peníze se u Blahuta však nikdy nenašly. On sám jakoukoliv vinu odmítal s tím, že státní zastupitelství účelově kriminalizuje citlivé a pro stát zásadní zpravodajské operace. Kauza stála místo tehdejšího ředitele rozvědky Jiřího Šaška. Blahut z tajné služby odešel v lednu 2018. Sedm měsíců poté se začalo kauzou zabývat státní zastupitelství.