Kupujete zahraničního hráče? Zaplatíte dvojnásobek. Čínský fotbal se snaží omezit velké přestupy
V čínské fotbalové Superlize v pondělí začíná přestupové období. Do "Říše středu" by se měl podle médií vydat třeba Wayne Rooney, ale tamní fotbalové asociace zvažuje pravidlo, které by zahraniční posily násobně prodražilo.
Čínská fotbalová asociace (CFA) zvažuje pravidlo, že prodělečné kluby by podléhaly stoprocentní dani za zahraniční posily. Částka za příchody jiných než čínských hráčů by se tak zdvojnásobila. Takto získané peníze by putovaly do vládního fondu.
Čína vábí fotbalové hvězdy. Proti obrovským částkám stojí odlišná kultura i malá prestiž
Číst článek
Čínský fotbal se tak znovu snaží zmírnit čínský trend nakupování zahraničních fotbalistů, který jeho funkcionáři už dříve označili za „pálení peněz".
Jen během zimního přestupového období totiž superligové klub utratily téměř deset miliard korun, to je víc než v tom samém období v anglické kolébce fotbalu a třináctkrát víc než před čtyřmi lety.
Mezi nejdražší přestupy v zimě patřil přesun Oscara z Chelsea do Šanghaje za 60 milionů liber (1 miliardu 800 milionů korun) či Carlose Tevéze, na své si přišla i pražská Sparta, která za Bořka Dočkala získala až 234 milionů korun.
Dočkal ale v klubu Che-nan Ťien-jie příliš nehraje. Můžou za to i první restrikce ze strany svazu, podle kterých mohou v zápase superligy hrát jen tři zahraniční hráči za jeden tým. Kvůli tomu měl padnout přestup Diega Costy do Quainjianu, Brazilec mezitím přestoupil za více než miliardu korun z Bayernu do Juventusu, na stole ale má zůstávat příchod Waynea Rooneyho.