Účet premiéra a koalice Spolu na síti X napadli hackeři ze zahraničí. Případ řeší policie

Účet premiéra a předsedy ODS Petra Fialy na síti X byl v úterý ráno napaden, objevily se na něm falešné příspěvky. Podvržený příspěvek přibyl také na účtu koaličního uskupení Spolu, které tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Zmíněné příspěvky informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Po poledni premiér na síti X informoval, že útok byl veden ze zahraničí. Případem se začali zabývat pražští policisté.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:02 8. 4. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

Premiér Petr Fiala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Aktivně spolupracujeme s Policií České republiky na vyšetření tohoto incidentu a identifikaci viníků,“ uvedl Fiala. Účty měly dvoufázové ověření a další pokročilá zabezpečení. Policie oznámila, že kriminalisté prošetří, jak útočník překonal zabezpečení účtu a zda zveřejnění falešných příspěvků mohlo být zločinem.

V jednom z příspěvků vydaných před 06.00 po napadení účtu premiéra se psalo o útoku ruských sil „na české jednotky poblíž kaliningradské hranice“. Mluvčí vlády Lucie Ješátková potvrdila, že nebyl pravdivý. Kaliningradská oblast je ruská exkláva oddělená od zbytku Ruské federace, sousedící s Litvou a Polskem.

V dalších dvou příspěvcích se psalo česky a anglicky o přípravě sankcí v reakci na americká cla. Několik desítek minut po vydání tyto příspěvky i informace napadení vojáků zmizely.

Příspěvky byly napsány spisovně bez zjevných chyb. Oproti ostatním příspěvkům na účtu premiéra ale netradičně všechny obsahovaly video s živým vysíláním. V každém z těchto údajných vysílání však byl jen statický obrázek bez zvukového doprovodu.

Napadení účtu kteréhokoliv čelního představitele státu je podle Vítězslava Pelce z bezpečnostní firmy Eset vážným bezpečnostním incidentem, který může mít nejen reputační dopady, ale i geopolitické důsledky.

Čínští hackeři se dostali do síťových systémů v USA. ‚Internet bezpečný nikdy nebude,‘ míní Koubský

Číst článek

„Napadení účtu politika není jen technická chyba - je to strategická příležitost pro útočníky. Proto by měly být účty politiků a jejich týmů spravovány stejně přísně jako kritická státní infrastruktura. Obsah nebo chování a vystupování politiků na sociálních sítích nám nepřísluší hodnotit,“ řekl.

K útokům podle něj nejčastěji dochází kvůli slabému nebo opakovaně použitému heslu, absenci dvoufaktorového ověření, phishingu, přístupu přes kompromitovaný mobil či počítač nebo sdílení přístupu v týmu bez dostatečného zabezpečení.

V roce 2023 se terčem hackerů staly například stránky Úřadu vlády ČR a dalších státních institucí. Loni zase hackeři napadli například weby ministerstva práce a sociálních věcí.

ČTK, Martin Sedláček, Adéla Burešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme