Nemyslel jsem si, že se toho dožiju, raduje se z úspěchů českých lezců šéftrenér národního týmu
Když se řekne sportovní lezení, tak si většina fanoušků vzpomene jen na Adama Ondru. Doby, kdy byl jediným kvalitním českým lezcem, jsou ale pryč. Potvrdil to i Jan Kříž v sobotním závodě v disciplíně rychlost, kdy získal stříbro.
„Stará se tady někdo o nás, nemusíme se starat o zajištění ubytování, nemusíme se starat o letenky, nebo kdy máme jít na technický meeting. To za nás řeší trenéři,“ pochvaluje si na Radiožurnálu práci českého realizačního týmu na světovém šampionátu v Japonsku specialista na rychlost Jan Kříž.
Čeští lezci získali na světovém šampionátu už dvě medaile. Po zlatu Adama Ondry z obtížnosti na něj navázal Jan Kříž v rychlolezení. Je to náhoda nebo se české lezení dostává mezi elitu? Zjišťovala to Barbora Kovaříková
Jeho výčet ale nekončí: „Pár let zpátky jsme neměli fyzioterapeuta, teď se tady někdo o nás stará, Monika Brkalová, fotografka… Takže je tady obrovský tým kolem nás a ti také stojí za těmi výsledky.“
České lezení už nerovná se jen Adam Ondra a jde to vidět i na mistrovství světa v Japonsku. Vždyť česká republika skončila v pořadí národů v disciplíně lezení na obtížnost celkově třetí. Navíc žádný jiný stát než Česko mělo své zástupce ve finále boulderingu, rychlosti i obtížnosti.
Podle šéftrenéra českého národního týmu Tomáše Bintera to není náhoda. „Tím, že růst výkonnosti je ve všech kategoriích a ve všech disciplínách, tak to náhoda být nemůže. Třeba pro nás je klíčová mládež, kde jsme se opravdu ze světového a evropského chvostu dneska dostali na úroveň. Tím, že jsem u reprezentace od doby, kdy byl Adam Ondra, pak občas někdo a pak opravdu nic a my jsme se na ty závody létali koukat, jak ty dobré národy lezou. A dneska je jedeme porazit a daří se to. Nemyslel jsem si, že se toho dožiju,“ řekl Tomáš Binter, který už několikrát odmítnul trenérskou nabídku ze zahraničí.