Mistrovství světa po sedmi letech? Česká výprava karatistů si v Japonsku připsala několik úspěchů

V japonském městě Takasaki skončilo mistrovství světa v karate, které bylo kvůli covidovým opatřením odložené o sedm let. Pro každého, kdo se zabývá tímto sportem, jsou soutěže v Japonsku velkým svátkem. A česká výprava si v Japonsku připsala několik úspěchů. Pro trenéra klubu Tsunami Prachatice Davida Havlíka je čest se samotné akce vůbec zúčastnit.

Takasi/Prachatice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamarád za mnou přišel a říkal, že v Prachaticích je karate a ať to zkusím. Já přišel a už jsem tu 38 let,“ vypráví David Havlík, kudy vedla jeho cesta na tatami. Teď má za sebou čerstvou zkušenost. Putování na mistrovství světa do Japonska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o unikátním mistrovství světa v karate, na kterém se v Japonsku představila i česká výprava

Sportovci závodili celkem na osmi tatami. David Havlík také rozhodoval jako hlavní rozhodčí finále kata patnáctiletých karatistek, finále mužů do 21 let let a jako jeden z rohových finále žen ve věku 40 až 45 let. Cesty karatistů do Japonska považuje za velmi důležité.

„Dozvíte se informace, které jsou v Evropě často zkreslené. Jde o překlad, v knížkách ten přímý překlad nemá takový význam, jako v originále,“ říká Havlík o načerpání informací, které mu pomohly jako trenérovi české reprezentace. S pátým místě se z Japonska vrátila Barbora Loudová, která si přivezla novou motivaci a spoustu zkušeností.

„Byl to skvělý zážitek a dříve bych neřekla, že se vůbec někam dostanu,“ vypráví Loudová.

Barbora Loudová má na karate specifický pohled. Podle Loudové dívky dbají i na to, aby jim to na tatami slušelo.

„Často chtějí udělat první dojem, tak si udělají například copánky. Ale na trénink si děláme culík a jde se trénovat. Všichni by si to měli jít vyzkoušet. Je to hezký sport.“ směje se Loudová.

„Já jsem spíše na druh karate jménem kata, a proto jsem nečekala, že budu mít úspěch i v kumite. Kata je taková sestava, kde se kombinují různé techniky, kde se bojuje proti imaginárnímu soupeři. A kumite je normální kontaktní boj proti soupeři. Jsem motivovaná se ve všem zlepšovat,“ doplnila teprve čtrnáctiletá Barbora Loudová.

Mezi největší úspěchy české výpravy v Japonsku patří stříbrná medaile trojice Daniel Beneš, Daniel Matoušek a Lukáš Adam ze stylu kata. Michaela Soukupová, Marie Čadová, Magdalena Žůček poté oslavily bronz ze stylu kumite.

Čeští karatisté na mistrovství světa v Japonsku | Foto: JKA Czech Republic | Zdroj: Facebook

Kamil Jáša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme