Nohejbal se po 100 letech vrací domů, Praha hostí mistrovství světa. ‚Česko je favorit,‘ říká šéf svazu

Nohejbal vznikl v hlavním městě Československa a přesně po sto letech se vrací na místo činu, Praha totiž od 4. do 6. listopadu poprvé pořádá mistrovství světa. Do haly O2 Universum přijely výběry 21 zemí a Česko je největším favoritem. „A to je vždycky nejtěžší,“ připomíná v rozhovoru pro iROZHLAS.cz prezident Českého nohejbalového svazu Kamil Kleník.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští nohejbalisté na mistrovství světa

Čeští nohejbalisté na mistrovství světa | Foto: Český nohejbalový svaz

„Pro řadu reprezentantů půjde o dosavadní vrchol kariéry. Všichni v týmu o tom tak mluví,“ říká prezident svazu nohejbalu Kamil Kleník.

1:11

Brno hostí mistrovství světa v nohejbalu. Představí se na něm 21 týmů ze čtyř kontinentů

Číst článek

A to nejenom proto, že jde o mistrovství světa. „Kvůli covidu čekal reprezentační tým na šampionát dva roky,“ doplňuje Kleník. Navíc turnaj hostí poprvé v historii Praha. Tedy místo, kde přesně před 100 lety hráli členové fotbalového klubu Slavie „fotbal přes šňůru“, předchůdce nohejbalu.

Šňůru postupně nahradila síť a vznikla první pravidla hodně podobná volejbalu. Během století se ryze český sport rozšířil do světa a od devadesátých let soutěží národní týmy na mistrovství světa.

Dominuje Česko se Slovenskem, v závěsu jsou Rumuni. Letos obhajují čeští nohejbalisté zlaté medaile ze všech tří kategorií – z jednotlivců, dvojic i trojic.

„A to je vždycky nejtěžší. Je to sport, který už dnes neumíme tak dobře jenom my. Může se stát cokoliv,“ varuje střízlivě Kleník.

Velkým soupeřem budou tradičně sousedé ze Slovenska. Střetnutí dvou týmů z nejužší špičky přerostlo v rivalitu.

„Něco jako je v hokeji Kanada a USA, ti si taky nic nedarují. Je to vždycky vyhecované. Slováci měli před časem osmiletou šňůru, kdy brali v trojicích jenom zlaté. Teď se to ale otočilo a navrch máme my,“ popisuje prezident svazu.

Fanoušci se ale kromě nejúspěšnějších reprezentací těší i na výpravu Jižní Koreje. Asiaté se totiž od ostatních hráčů stylem hry liší. „Vyznačují se velkým a rychlým pohybem. A ještě mají specifický útok – smečují přes hlavu nártem a pak dopadnou zpátky na nohy. Takový přemet ve vzduchu,“ líčí Kleník.

Navíc jsou známí i jinou mentalitou – spolupracují s publikem, zbožňují diváky a zdraví je při každém podání. 

I jejich mění nabídne světový šampionát, který je na programu od 4. do 6. listopadu. „Není to tak, jako když si jdou amatéři kopnout pro žízeň a hrajou i hlavou nebo kolenem. Smečaři a blokaři tady na síti předvádí fantastické gymnastické výkony,“ láká Kleník.

Adam Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme