Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Stadiony pro Euro 2004

Prakticky jediná cesta spojuje deset moderních fotbalových stadionů, na kterých probíhají boje letošního fotbalového Eura. Naši rychlou rozhlasovou projížďku začínáme v severní části země, kde se nacházejí tři pořadatelská města: Porto, Guimaraes a Braga.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fotbalový stadion

fotbalový stadion | Foto: Jan Rosenauer

V Portu se hraje na dvou stadionech. Prvním je Dragao, tedy Stadion draka s kapacitou 50 948 diváků, jež je domovským stánkem vítěze letošní Ligy mistrů FC Porto. Má unikátní průhlednou střechu - z výšky vypadá jako záda spícího draka, jehož má klub ve znaku. Na Dragau byl šampionát zápasem Portugalsko-Řecko zahájen a bude se na něm hrát i jedno ze semifinálových utkáních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stadiony pro Euro 2004

Druhým portským stadionem je Stadion Bessa 21. století s kapacitou 28 263 diváků. Má klasický "anglický" styl, ze všech černobílých tribun je skvělý výhled na hrací plochu.

Stadion Afonsa Henriquese stojí v Guimaraesi a pojme 29 865 lidí. Stojí přímo v historickém centru města patřícího na seznam památek UNESCO vedle chrámu Vitórie.

Městský stadion Sportingu Braga, tedy v Braze, má ochozy pro 30 359 diváků. Je zabudován do skály a má pouze dvě protilehlé tribuny. Za brankami zůstává kamenitý masiv, od kterého se mohou míče odrážet zpátky do hřiště.

Jedeme na jich a v oblasti Beiras se nacházejí dvě pořadatelská města Eura 2004: Aveiro a Coimbra. V Aveiru na Městském stadionu klubu Beira Mar už si zahrála česká reprezentace. V utkání s Lotyšskem kapacitu 31 498 diváků zdaleka nenaplnila. Aspoň si tak mohli všichni všimnout nejbarevnějšího stadionu Evropy, jehož součástí v budoucnu bude i šest hotelů, bazén a golfový areál.

V Coimbře na Městském stadionu pro 30 tisíc lidí hraje ligová utkání Académica de Coimbra. Moderní stánek má netypický polootevřený tvar do písmene U. Stadion s atletickým oválem je z kovu a ze skla a má oranžové, modré a bílé sedačky.

Po dálnici A1 jedeme dál na jih a dostáváme se do Leirie a Lisabonu. Na Městském stadionu v Leirii se hraje ve čtvrtek 17. června podruhé a naposledy utkání evropského šampionátu a duel mezi Chorvatskem a Francií bude sledovat plný dům, tedy 29 398 diváků. Ti, kteří přijdou poprvé, budou obdivovat hlavně prohnutou střechu a ideální umístění stadionu do okolní zalesněné krajiny.

V Lisabonu stojí kousek od sebe dva krásné moderní obrovské stadiony - Stadion Da Luz a Stadion Alvalade.

Prvně jmenovaný "Stadion světla" je největším sportovním stánkem v Portugalskem, co do kapacity 21. největším v Evropě, jeho hlediště pojme 65 647 diváků. Bude se na něm hrát finálový zápas letošního Eura.

Stadion Alvalade má 50 466 sedaček. Je vyvedený ve žlutozelené barvě a má skvělou akustiku. Evropská fotbalová unie už mu kromě pěti hvězdiček přidělila i finálový zápas Poháru UEFA v roce 2005.

Naše poslední cesta vede ještě jižněji od Lisabonu . Na samém jihu Portugalska mezi městy Faro a Loulé najdeme stadion Algarve s kapacitou 30 305 diváků. Je jediným z deseti pro Euro, na kterém se nehraje nejvyšší portugalská soutěž, ale jen druhá liga. Architektonicky je ale velmi zajímavý - připomíná loď s nataženými plachtami. A v budoucnu se na něm budou konat koncerty a atletické závody častěji než fotbalové bitvy druholigového Farense.

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme