I zrakově postižení si můžou fotbalové Euro užít. Zápasy pro ně komentují školení novináři

I zrakově postižení fotbaloví fanoušci si můžou na stadionu užít napínavý zápas letošního Eura. K dispozici mají totiž speciální komentátory. Ti nepřetržitě devadesát minut popisují vše, co se děje na ploše a na tribunách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský fotbalista Cesc Fabregas (vpravo) se raduje spolu s Davidem Silvou z vyrovnávacího gólu proti Itálii

Španělský fotbalista Cesc Fabregas (vpravo) se raduje spolu s Davidem Silvou z vyrovnávacího gólu proti Itálii | Zdroj: Reuters

Komentátoři pro nevidomé musí být velmi konkrétní. „Od klasického rozhlasového komentování se to liší především v tom, že popis děje je velmi detailní. Komentátoři musí nevidomým lidem nabídnout kompletní informaci,“ říká mi mluvčí projektu Monika Chabior a dodává:

„Každý nevidomý fanoušek dostane ještě před vstupem na stadion malý přijímač a sluchátka. Vyškolený novinář pak pro něj z tribuny vše komentuje.“ Fotbalové komentátory pro zrakově postižené vycvičili pro Euro rakouští experti. Například Martin Zwischenberger z rakouské televize.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek zpravodaje ČRo Petra Vavroušky si můžete také poslechnout

„Asi tou nejdůležitější věcí je komentování toho, co opravdu vidíme. Říkám, že malujeme obrázky v hlavách nevidomých. Oni nám plně důvěřují. Především komentujeme to, co se děje na hrací ploše. Ale důležitý je popis i emocí. Proč lidi křičí nebo naopak tleskají,“ vysvětluje.

Zatímco rozhlasový komentátor popisuje hlavně kličky, fauly a přihrávky, ten pro nevidomé si musí všímat i zdánlivě nedůležitých detailů. „Máme si všímat také barev. Na to musím neustále myslet. Netušil jsem, že pro slepé je to tak zásadní detail,“ přiznává Jan Pelczar, jeden z komentátorů .

„Důležité je jakou barvu má míč, jaké barvy dominují v oblečení fanoušků na tribunách, jak vypadají dresy hráčů nebo rozhodčích,“ doplňuje komentátor.

A proč se na barvy klade takový důraz? Poprosili o to výslovně sami nevidomí. „Protože existuje řada slepých lidí, kteří ztratili zrak nedávno. A oni si ještě velmi dobře pamatují na barvy. Proto chtějí, abychom na ně nezapomínali,“ uzavírá Martin Zwischenberger.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme