I zrakově postižení si můžou fotbalové Euro užít. Zápasy pro ně komentují školení novináři
I zrakově postižení fotbaloví fanoušci si můžou na stadionu užít napínavý zápas letošního Eura. K dispozici mají totiž speciální komentátory. Ti nepřetržitě devadesát minut popisují vše, co se děje na ploše a na tribunách.
Komentátoři pro nevidomé musí být velmi konkrétní. „Od klasického rozhlasového komentování se to liší především v tom, že popis děje je velmi detailní. Komentátoři musí nevidomým lidem nabídnout kompletní informaci,“ říká mi mluvčí projektu Monika Chabior a dodává:
„Každý nevidomý fanoušek dostane ještě před vstupem na stadion malý přijímač a sluchátka. Vyškolený novinář pak pro něj z tribuny vše komentuje.“ Fotbalové komentátory pro zrakově postižené vycvičili pro Euro rakouští experti. Například Martin Zwischenberger z rakouské televize.
„Asi tou nejdůležitější věcí je komentování toho, co opravdu vidíme. Říkám, že malujeme obrázky v hlavách nevidomých. Oni nám plně důvěřují. Především komentujeme to, co se děje na hrací ploše. Ale důležitý je popis i emocí. Proč lidi křičí nebo naopak tleskají,“ vysvětluje.
Zatímco rozhlasový komentátor popisuje hlavně kličky, fauly a přihrávky, ten pro nevidomé si musí všímat i zdánlivě nedůležitých detailů. „Máme si všímat také barev. Na to musím neustále myslet. Netušil jsem, že pro slepé je to tak zásadní detail,“ přiznává Jan Pelczar, jeden z komentátorů .
„Důležité je jakou barvu má míč, jaké barvy dominují v oblečení fanoušků na tribunách, jak vypadají dresy hráčů nebo rozhodčích,“ doplňuje komentátor.
A proč se na barvy klade takový důraz? Poprosili o to výslovně sami nevidomí. „Protože existuje řada slepých lidí, kteří ztratili zrak nedávno. A oni si ještě velmi dobře pamatují na barvy. Proto chtějí, abychom na ně nezapomínali,“ uzavírá Martin Zwischenberger.