„Postupně během pěti let jsem přicházel o zrak, až přišel jeden den, kdy jsem se probudil, viděl jsem šedivo a už jsem neviděl skoro vůbec nic. Mám zbytkový světlocit,“ popisuje Vaněk.
Na olympijské hry v Paříži se s jistotou probojovalo devět českých parasportovců. Předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora ale předpokládá, že výsledný počet půjde do desítek.
„Je to zase o něco větší částka, kterou dárci Světlušce letos poslali, než v loňském roce. A my moc děkujeme za tento empatický přístup našich dárců,“ vzkázala šéfka nadačního fondu Drastichová.
V okolí některých stojanů na sdílená kola v Havířově se totiž nacházejí takzvané vodicí linie, které usnadňují pohyb nevidomým nebo slabozrakým občanům po pěší komunikaci.
Systém zdravotní a sociální péče má problémy s podchycováním lidí, kteří po náhlém onemocnění či úrazu potřebují podporu a pomoc. Změnu by v příštích letech měly přinést novely zákonů.
Celý koncert vysílala od 21.15 Česká televize, Radiožurnál i server iROZHLAS.cz. Večerem provázela dvojice Veronika Khek Kubařová a Karel „Kovy“ Kovář.
Konkrétně se soustředí na údaje, které Národní sportovní agentuře při podání žádosti o dotace poskytl předseda Českého svazu zrakově postižených sportovců Zdeněk Barlok. Ten svou vinu odmítá.
Půjčovna nabízí speciální lupy, chytré telefony a hodinky nebo psací stroje pro nevidomé. Půjčit se dají na pár týdnů, měsíce, ale i déle – třeba když děti potřebují vybavení na celý školní rok.
Je rajče koupené v obchodě červené, nebo zelené? Takovou otázku mohou řešit lidé s poruchou vnímání barev. Vynález izraelských vědců by jim ale mohl pomoci.
To, že oči nefungují tak, jak mají, může naznačit neohrabanost, časté padání i problémy se čtením. Špatné zachycení létajících předmětů nebo dvojité vidění, i to jsou signály špatného zraku.
Galerie a muzea se snaží zprostředkovat umění slabozrakým nebo nevidomým. Chilské hlavní město Santiago jim teď chce umožnit i zážitek z umění v ulicích.
Český tisk v pondělí zaujala témata jako obchod s osobními údaji (Mf Dnes), druh trestů, které ukládají soudy (Euro), i to, že se krátký anglický název pro Česko příliš neujal (Lidové noviny).
Webové stránky a mobilní aplikace veřejných institucí budou přístupnější pro lidi se zrakovým postižením. Změny v podobě stránek úřadů, radnic nebo i veřejných škol zavádí nová směrnice Evropské unie, kterou ve Štrasburku schválili poslanci Evropského parlamentu.
Jedinečný vynález vědců z pražského ČVUT propojí klasickou bílou slepeckou hůl se specializovaným navigačním centrem. Bezdrátová technologie umožní pomocí chytrého telefonu spojit nevidomého s jeho navigátorem. Ten mu pomůže zorientovat se v neznámém prostředí nebo mu třeba poradí, do které police v samoobsluze sáhnout, aby si koupil přesně to, co chce.
Až stovky hovorů denně musí vyřizovat operátorky na ústředně královéhradeckého magistrátu. Dvě telefonistky zvládnou odpovědět na různé dotazy, jako jsou například úřední doby jednotlivých odborů nebo výše poplatku za svoz komunálního odpadu. Díky speciálnímu programu mohou práci vykonávat i přes svůj zdravotní hendikep, kterým je zrakové postižení.
Chrudim si chce pořídit sochy pro zrakově postižené. Originální plán počítá s výrobou zmenšených kopií několika děl umístěných v Muzeu barokních soch. Modely vytvořené pomocí 3D tiskárny by si pak lidé se zrakovým hendikepem mohli osahat a získat tak lepší představu o podobě soch.
Nový editor pro práci s učebnicemi pomocí tzv. e-booku vymysleli v obecně prospěšné společnosti Brailcom. Pomáhat bude zatím dětem v Olomouckém kraji. Nahradit by měl postupně klasické učebnice v Braillově písmu.
Film bývá pro diváka často hlavně vizuálním zážitkem. Prostějovská knihovna nově nabízí podobný zážitek i lidem se zrakovým postižením. Probíhá v ní totiž promítání filmů s takzvanými audio popisy.
Lidem s těžkým zrakovým hendikepem se daří shánět zaměstnání. Vydatně jim v tom pomáhá pardubické Tyflocentrum. Nacvičuje s nimi pracovní dovednosti i návyky a oslovuje vhodné firmy.
Olomoucký hejtman dnes předal Janu Příborskému cenu za práci ve prospěch zdravotně postižených osob. Příborský od roku 1991 pracoval ve středisku Tyfloservis a v roce 2000 založil TyfloCentrum Olomouc, které vedl až do letošního roku.
I zrakově postižení fotbaloví fanoušci si můžou na stadionu užít napínavý zápas letošního Eura. K dispozici mají totiž speciální komentátory. Ti nepřetržitě devadesát minut popisují vše, co se děje na ploše a na tribunách.
Showdown - hru, která připomíná pingpong - si mohou zahrát a vyzkoušet tak svou zdatnost účastníci sportovních her pro zrakově hendikepovanou mládež v Praze. Organizátoři ovšem pro ně připravili i další sporty.
Přístup k nabídce zaměstnání umožňují nevidomým a slabozrakým nové speciálně uzpůsobené internetové stránky www.prace-zp.cz se zvětšovacími a odečítacími programy. Novinku dosud využívá pět tyflocenter v České republice.