Povinnost zařadit juniory ztěžuje život hokejistům i trenérům

Už druhé velmi těžké léto za sebou zažívají v Česku hokejisté. Zatímco loni bylo problematické sehnat místo v kádru některého z extraligových celků z důvodu výluky v NHL, tentokrát volným hráčům ztěžuje život nové pravidlo. To nařizuje klubům z extraligy i první ligy zařadit na zápasovou soupisku bez ohledu na věk pouze 2 gólmany a 17 hráčů do pole starších dvaceti let. Zbývající místa musejí týmy obsadit juniory. Hokejový svaz si od novinky slibuje zlepšení výsledků juniorských reprezentací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání 39. kola hokejové extraligy HC Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 11. ledna v Ostravě. Hráči Vítkovic (zleva) Karol Sloboda, Ondřej Roman, Rudolf Huna a Vladimír Svačina se radují z gólu

Utkání 39. kola hokejové extraligy HC Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 11. ledna v Ostravě. Hráči Vítkovic (zleva) Karol Sloboda, Ondřej Roman, Rudolf Huna a Vladimír Svačina se radují z gólu | Zdroj: ČTK

Na první pohled to vypadá, že pokud klub nasadí do pole 17 starších hokejistů, tak zůstane pro juniora v každém týmu jen jedna pozice. Ovšem to je pouze první dojem. Další změna totiž může být uskutečněna jen tím způsobem, že se za staršího hokejistu posune do základního kádru další junior. A teď si celý tento vzorec vynásobte osmadvaceti. Tedy počtem klubů v obou nejvyšších soutěžích.

"Pro mě osobně to bylo udělané strašně rychle. Já nemám nic proti tomu, když mají být mladí hráči zařazovaní, ale musí si o to říct výkonem. Když byl kdekoliv šikovný mladý hráč, tak šanci dostal. Uvidíme, co to pravidlo přinese,“ takto hodnotí novinku pro následující dva soutěžní ročníky třinecký trenér Jiří Kalous.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce z Třince a Vítkovic na pravidla o juniorech

A jeho vítkovický protějšek Peter Oremus tato slova potvrzuje: "Samozřejmě je třeba dát mladým prostor, ale musí být tak kvalitní, aby za první mužstvo mohli hrát. A každé mužstvo takové mladé hráče nemá.“

Vítkovice přitom mohou být jako jeden z mála týmů v klidu. Jejich junioři jsou úřadujícími mistry repubiky a o rok dříve hráli ve stejné kategorii semifinále. "Máme spoustu kvalitních kluků a šanci určitě dostanou. Jsme nakloněni tomu dát jim příležitost,“ říká vítkovický asistent Roman Šimíček.

Ostravskému klubu pomůže nové pravidlo o juniorech mnohem víc, než se může zdát. Vítkovice by už v příští sezóně neměl podporovat ocelářský gigant Evraz. Proto klub neprodloužil smlouvy s veterány Malíkem, Ujčíkem, a také proto někteří další hráči přestoupili jinam. Povinnost využívat juniory tak může ostravskému klubu vytrhnout doslova trn z paty. "Zaplaťpánbůh, máme to štěstí, že ty kvalitní mladé kluky tady máme,“ říká Šimíček.

Třinec testuje mladíky i mimo klub

Většina klubů ale na tom s mládeží tak dobře jako Vítkovice není. Třeba sousední Třinec počítá, že v přípravě na novou sezónu otestuje 6 až 7 svých nejlepších juniorů, ovšem vzhledem k tomu, že nové pravidlo má dopad nejen na extraligové áčko, tak Oceláři testují i mladíky odjinud.

"Není úplně jednoduché složit jen z odchovanců pět hráčů. A také je potřeba zachovat kvalitu v juniorské soutěži, takže někteří hráči přišli mimo klub,“ říká trenér Ocelářů Jiří Kalous a narovinu přiznává, že na nové pravidlo o povinnosti využívat juniory doplatili v Třinci útočníci David Květoň a Tomáš Klimenta. Ti budou v nové sezóně nastupovat za jiné kluby.


Na závěr dodejme, že ani pozitivní diskriminace týkající se využívání juniorů nemusí být všespasitelná. Až průběh příští sezóny ukáže, kolik trenérů, kterým půjde po nepovedených výsledcích o krk, nechá hrát i nadále mladé a kolik jich pod tlakem raději stáhne hru na tři pětky.

Radim Sajbot, Jiří Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme