Fotbalová invaze do Indie zatím bez úspěchu, prim hraje kriket
Vysloužilé fotbalové hvězdy Fabio Cannavaro, Robert Pires nebo Hernán Crespo dostaly královskou rentu a mají před sebou těžký úkol. Dostat na patřičnou úroveň popularitu fotbalu v miliardové Indii. Start tamní nové fotbalové Premier League sice odkládají problémy se stadiony, ale cesta fotbalu vzhůru hierarchií sportovních odvětví je složitá z úplně jiných důvodů. Indická srdce totiž patří dalším sportům, které o své místo na výsluní budou jen těžko přicházet.
Chvíle volna, několik metrů čtverečních a zbytky kokosové palmy. To je všechno, co indičtí kluci potřebují ke štěstí, které pro ně znamená zahrát si kriket. Partičku sedmi takových potkávám na mořském břehu v jihoindickém městě Kochi a také si zkouším několik odpalů.
"Normálně hrajeme na jiném hřišti. I s tímhle pláckem si ale vystačíme. Místo míčku máme kokosovou skořápku a pálku nám nahrazuje kus kokosové palmy," tvrdí jeden hráčů.
Pro našince naprosto nepochopitelná vášeň pro kriket se dá v Indii pozorovat skutečně na každém rohu a je v Indech hluboce zakořeněná.
Ještě před dvaceti lety jsme neměli jinou zábavu, jenom kriket. Kriket byl všudypřítomný. Vzpomínám si, že jsem často předstíral nemoc, abych nemusel do školy, když se hrál nějaký důležitý zápas, a mohl se celý den dívat," vypráví pětatřicetiletý Raj a dodává:
"A tohle se jen tak nezmění, i když možností, jak se bavit, přibývá. Ale pro nás jsou hodně důležité vztahy v rodině, a tak si závislost na kriketu snadno předáváme. A navíc jím často žije ulice. To je prostě kriket."
Rajovi rozhodně není cizí ani fotbal. Dokonce už osobně navštívil slavné El Clásico, protože se živí jako masér a v létě uniká před indickými monzuny za klienty do Evropy. Ovšem tuší, že ve své domovině si zápas podobný tomu mezi Barcelonou a Realem Madrid ještě hodně dlouho neprohlédne, ať má nová indická Premier League ambice jakékoli.
"Ale indický fotbal se neupíná jenom k tomuhle projektu. Chystá se třeba ucházet se o pořadatelství mistrovství světa sedmnáctiletých v roce 2017. Popularitě fotbalu tady hodně pomohla například nedávná návštěva Lionela Messiho v Kalkatě nebo zápas Bayernu Mnichov v Dillí. To všechno jde fotbalu k duhu, aby jeho důležitost rostla," říká Raj.
Zatím je ale na vytoužené úrovni jenom ve státě Západní Bengálsko, kde právě se má odehrát pilotní ročník nové soutěže s Crespem, Cannavarem a dalšími. Školáci v uniformách sice prohánějí fotbalovou mičudu na stále větším počtu hřišť, ale kriket na jihu země a pozemní hokej na severu zatím jasně dominují.