Gymnastku Pálešovou si v sezoně ‚oblíbili‘ dopingoví komisaři

Nikdo je nemá rád, ale ke sportu neodmyslitelně patří. Dopingové kontroly se čas od času dotknou snad každého sportovce a z jejich strany bývají brány jako nutné zlo, protože často přicházejí po vrcholných výkonech, když je sportovec vyčerpaný a má náladu tak akorát na odpočinek. A když si vás navíc dopingoví komisaři volají prakticky po každých závodech, na dobré náladě vám to nepřidá. Jako sportovní gymnastce Kristýně Pálešové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kristýna Pálešová

Kristýna Pálešová | Foto: archiv Kristýny Pálešové

„Podle mě si na každých závodech vyberou mě, i když tvrdí, že na to mají nějaký klíč - většinou to je člověk z prvního místa a pak nějaký los. Já tomu ale nevěřím, protože i když jsem nebyla první, byla jsem vždycky vylosovaná, už mi to přišlo divné. Zkontrolovat mě přišli přímo do Brna na trénink i před olympiádou, to byla polovina roku a byli za mnou už snad počtvrté,“ popisuje své ne zrovna příjemné zkušenosti Kristýna Pálešová.

Snad jedinou letošní akcí, na které ji dopingoví komisaři neoblažili svou návštěvou, bylo týmové mistrovství republiky. Časté kontroly jsou přitom nepříjemné mimo jiné i proto, že pokud je člověk vytažený do tzv. systému WADA, tedy Světové antidopingové agentury, musí každé tři měsíce vyplňovat speciální formulář, kde bude každý den každou hodinu k zastižení, pokud by se náhodou někdo rozhodl přijít si pro dopingový vzorek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kristýna Pálešová se v uplynulé sezoně stala 'oblíbenkyní' dopingových komisařů

„Je to hrozně stresující a zavazující, hlavně proto, že se může stát, že se mi změní plány a najednou někam jedu, a já jim pak nestihnu poslat zprávu o tom, že budu někde jinde, než je v plánu. Stává se mi, že si nevzpomenu na to, že musím napsat dopingovce, že budu na jiném místě. Stresující je to nejvíc ve chvíli, kdy přijdou na trénink, protože naruší celý tréninkový program. Ale abych jim psala, kde budu v době osobního volna, to už je úplná blbost, takže ani jiná možnost není,“ povzdechne si ivančická rodačka.

A tak se prý gymnastům klidně může stát, že ani nemusí mít pozitivní dopingový test, aby jim byla vystavena stopka. Ano, opravdu je to možné.

„Vždycky, když mě nezastihnou, dostanu jeden černý puntík - a za tři už dostanu stop, podle mě na dva roky, což je stejné, jako kdybych dopovala, a to je myslím úplný nesmysl,“ zlobí se na 'puntíkový' systém, který připomíná někdejší hodnocení žáků v první třídě základní školy, dvojnásobná olympionička.

Neúmyslný doping, taky doping

Na odhalení použití dopingu doplatila už celá řada světových sportovců, snad nejznámější kauzou je skandál Lance Armstronga, kterému Mezinárodní cyklistická unie odebrala kvůli dopování mimo jiné sedm titulů z Tour de France. Někdy ale sportovec ani nemusí dopovat úmyslně, aby jej antidopingová agentura obvinila a potrestala - a proto si třeba i Kristýna Pálešová dává hodně velký pozor, jaké léky nebo potravinové doplňky užívá.

Kristýna Pálešová | Foto: archiv Kristýny Pálešové

„Musím říct, že já jsem v tomhle hodně pozorná, když jdu třeba do lékárny, vždycky se ptám a vždycky si pak ještě zkontroluju na internetu, jestli si ten prášek můžu vzít. Většinou ale používám osvědčené léky, o kterých vím, že to určitě není doping a že mi to zabírá,“ říká drobná tmavovláska a popisuje případ, se kterým se osobně co se týče neúmyslného dopingu setkala.

„Vím, že teď na olympiádě byla nějaká gymnastka z Uzbekistánu pozitivně testovaná na diuretika, látky na hubnutí, ale myslím, že jí nakonec nedali dvouletou stopku, ale po půl roce od nich dostala prominutí,“ naznačuje Kristýna Pálešová, že i antidopingová agentura někdy umí ukázat lidštější tvář.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme