Na úspěch londýnského olympijského domu chtějí Češi navázat
Měl být zázemím pro české sportovce a fanoušky. Nakonec se ale Český dům v Londýně stal během olympijských her středem celosvětové pozornosti.
"Spokojeni můžeme být, protože návštěvnost Českého domu byla obrovská, přes 70 tisíc, navíc mezinárodní, což jsme si také přáli. Nechtěli jsme, aby to byli třeba jen Češi nebo jen Britové, ale aby byli z celého světa. I program uspokojil očekávání návštěvníků a k výborné náladě přispěli i sportovci, kteří měli výborné výsledky," říká Alena Kindová, ředitelka České olympijské, tedy agentury Českého olympijského výboru, která měla provoz Českého domu v Londýně na starost.
Na 2000 metrech čtverečních se návštěvníci mohli bavit koncerty českých kapel, popíjet české pivo, pochutnat si na českém jídle. Oslavovali všechny medaile českých sportovců společně s jejich držiteli. Na vlastní oči mohli vidět legendy českého i zahraničního sportu současnosti i minulosti.
"Mně osobně, tedy spíše manažera než sportovce, nejvíce zaujala návštěva Seba Coea, protože to je člověk, který se z velmi úspěšného sportovce převtělil do ještě úspěšnějšího manažera. Je to opravdu obdivuhodná osobnost," vyznává se Kindlová.
Návštěva Sebastiana Coea, předsedy organizačního výboru olympijských her v Londýně, byla tou největší poctou pro organizátory. Těch ale během her obdrželi celou řadu.
Český dům byl vyhodnocen prestižní tiskovou agenturou AP jako tím vůbec nejlepším národním domem ze všech. O atmosféře v něm psaly v superlativech snad všechny britské deníky, natáčela o něm většina zahraničních televizí. Jednoznačný úspěch, který ale do budoucna zavazuje.
"Každopádně půjdeme cestou otevřenosti, přístupu veřejnosti. Ale jestli se nám speciálně v Soči podaří získat takový prostor, jaký jsme objevili v Londýně, to je ještě ve hvězdách," říká Alena Kindová, která už za pár dní začne se svými kolegy připravovat projekt Českého domu pro zimní olympijské hry v Soči.