Nizozemští bruslaři doufají v tuhou zimu. Pokud zamrznou vodní kanály, po 20 letech se uskuteční slavný maraton
Severonizozemská provincie Frísko se těší na zimu a doufá, že budou větší mrazy než v minulých letech. Pokud totiž dostatečně zamrznou místní sladkovodní kanály, které jsou navzájem propojené, koná se na nich rychlobruslařský závod zvaný Elfstedentocht – v překladu „Cesta jedenácti městy".
„V této provincii je 11 měst, závod vede každým z nich a měří více než 200 kilometrů se začátkem a koncem v Leeuwardenu,“ vysvětluje na rychlobruslařském stadionu v nedalekém Heerenveenu novinář z místního deníku Johan Stobbe a dokládá, jak je pro místní Elfstedentocht důležitý.
„Vezměte si třeba špičkového závodníka, jakým je Jorrit Bergsma. Kdyby si měl vybrat mezi olympijskými hrami a Elfstedentochtem, vybere si náš závod. Kvůli tomu trénuje, a když přijde dobrá zima, určitě pojede.“
Pro některé rychlobruslaře je Elfstedentocht víc než olympiáda, říká nizozemský novinář
Závod vznikl na začátku 20. století, kdy cílem závodníků bylo získat známku v každém z historických měst. Tehdy se jezdilo poměrně pravidelně, ale ve druhé polovině století už byly zimy mírnější a za pár dní to bude dokonce 20 let, co se závod konal naposledy.
„Po celé trati musí být minimálně 15 centimetrů a teď už to vlastně možná bude 18 centimetrů tlustý led. V minulosti totiž mohlo jet závod pouze 16 tisíc lidí, ale tenhle limit už zrušili. Na trať může každý, kdo je členem klubu Elfstedentocht, takže asi 35 tisíc lidí,“ vysvětluje Stobbe.
S tloušťkou ledu jsou Nizozemci obzvláště opatrní, v roce 2012 jim pouze na pár kilometrech chyběly přibližně dva centimetry do limitu a než domrzly, začala obleva.
I kvůli globálnímu oteplování tak pořadatelé zrušili maximální limit závodníků, kteří budou moci jet, protože za současných klimatických podmínek by se také někteří nemuseli příštího ročníku tradičního závodu dočkat.