Podle průkopníků sázení si za problémy můžou sázkové kanceláře částečně samy
První kurzové sázky začali přijímat bookmakeři na dostizích ještě před revolucí, ale od té doby se poměry tak změnily, že se dá dnes sázet prakticky na cokoli. A to je podle Jiřího Balcara, spoluzakladatele první české sázkové kanceláře jedna z příčin problémů s podvody.
„Že se dneska sázejí challengery od prvního kola, to je nesmysl. Myslím, že některé sázkové kanceláře dnes sázejí na nesmysly a nemůžou se divit, když pak vznikají spekulace, že jsou tam podvody. Kdo sází zápasy, kde hraje Roudnice s Brandýsem, jak by někdo řekl, že hrají na žízeň, tak blázen jim může takový zápas nabrat za peníze,“ naráží Jiří Balcar na kauzu, která v posledních týdnech hýbe nejen fotbalovou veřejností.
Další z průkopníků sázení, jinak také textař a skladatel Michal Horáček, může slova svého bývalého kolegy jen potvrdit. „Právě třeba u těch tenisových challengerů je to podobné. V Taškentu je tenisový challenger a přijede tam někdo, kdo tam ani moc nechce, tak si říká, no to už je lepší, když podřídím ten svůj výkon nějakému zájmu na nějakou sázku. Samozřejmě nebezpečné to je a ty sázkové kanceláře by měly samy vědět, jestli se jim vyplatí takové sázky přijímat."
Podle slov Jiřího Balcara ale dokázat podvod je nesmírně těžké. Snad jedinou možností podle něj je, že se dotyčný přizná, ale jinak někomu něco dokázat, že to udělal naschvál, téměř nejde. „Zažil jsem, že ruský tenista Davyděnko, který byl v top 5, tak hrál s nějakým zhruba 300. Hráčem, první set vyhrál 6:1 a ve druhém vedl 4:1 a v tu chvíli ‚přilítly‘ na té sázkové burze obrovské peníze z Ruska na toho protihráče.“
Kořeny sázek u nás sahají do dostihového areálu v Chuchli
Číst článek
„A co čert nechtěl, od té doby se Davyděnko chytl za koleno, sportovně to dohrál, ale neudělal míč a prohrál.“ Toho si samozřejmě všimla i média, psalo se o velké korupční kauze, podvodech, diskvalifikaci, ale závěr byl takový, že všechny soudy vyšly do ztracena.
„Byť na něm doktoři nic nenašli, tak Davyděnko řekl, bolela mě noha, nedá se nic dělat, nemohl jsem se pohybovat, no tak jsem to dohrál, a oni mu nedokázali dokázat, že to udělal naschvál. A indicie, že přišly někam nějaké peníze z Ruska… No přišly. Kdo to vsadil, nikdo neví. Vsadil to, protože měl takové gusto, jak se říká,“ vzpomíná na tenisovou kauzu Jiří Balcar.
První sportovní sázky u nás byly ilegální, StB je tiše tolerovala
Číst článek
Tím ale sázení rozhodně nezatracuje, stejně jako Michal Horáček, podle kterého jsou ve všech oblastech, kde se točí velké peníze, problémy s podvody. „Kdekoli se dají získat nějaké peníze, tak jsou vždycky chytráci, kteří se toho snaží zneužít ve svůj prospěch. Je to samozřejmě věčný problém.“