VIDEO: Propalestinští protestující vykřičeli Lipavského. Z londýnské přednášky odešel po 20 minutách hluku
Českého minstra zahraničí Jana Lipavského na londýnské univerzitě narušili propalestinští aktivisté. Ministr zahraničí, který v pátek končí návštěvu Velké Británie, přednášel na škole slovanských a východoevropských studií o bezpečnostních otázkách. Asi po 20 minutách začala malá skupinka skandovat propalestinská hesla a českého ministra označili za válečného zločince.
Přednáška měla být asi čtyřicetiminutová a její součástí měla být debata se studenty, kterých tam bylo docela hodně, Masarykův sál byl zcela zaplněný. Zhruba do dvou třetin přednášky se Lipavský dostal, potom se ze zadních řad vztyčilo několik mladých lidí, kteří začali křičet různá hesla a označili ministra Lipavského za válečného zločince, popsal zpravodaj Českého rozhlasu Radiožurnál. Hesla kritizovala postoj Česka vůči izraelsko-palestinskému konfliktu.
Britská policie řeší krádež bust prvního izraelského prezidenta. ‚Unést‘ je měla propalestinská organizace
Číst článek
Za dveřmi do sálu měly být další desítky protestujících, kteří už se dovnitř nedostali. Hluk trval zhruba patnáct minut. Protestující po celou dobu nebyli k utišení a Lipavský a jeho doprovod pak místnost opustili.
Lipavský byl, podle sdělení svého tiskového mluvčího, připraven jít do debaty i s těmito lidmi, ale žádná debata s nimi zřejmě nebyla možná, protože se je různí lidé snažili oslovit, ale nikam to nevedlo. Na základě doporučení britských bezpečnostních složek pak Lipavský z místnosti odešel.
Londýnská univerzita je velmi propalestinská, britská bezpečnostní složky následně uznaly, že situaci podcenily, a aby byla bezpečnost ministra cizí země zachována, tak musel objekt opustit zadním vchodem.
Slovní přestřelky
V plánu podle programu na půdě School of Slavonic and East European Studies při UCL byla po úvodním čtvrthodinovém projevu další patnáctiminutová diskuse s politologem Seanem Hanleym. Následně měl Lipavský půl hodiny debatovat se studenty. Diskusi moderovala politoložka Jessie Barton-Hronešová. Někteří účastníci se snažili protestující uklidnit, situace vedla i k menším slovním přestřelkám.
Tisíce lidí přišly podpořit Palestince během sjezdu demokratů. Volali hesla jako proti válce ve Vietnamu
Číst článek
Válku v palestinském Pásmu Gazy rozpoutal loni v říjnu teroristický útok Hamásu a jeho spojenců na jižní Izrael, při němž ozbrojenci pozabíjeli na 1200 lidí a 251 dalších odvlekli do Gazy jako rukojmí. V zajetí podle Izraele zůstává 97 osob, z toho 34 armáda prohlásila za mrtvé.
Od jediného klidu zbraní, který na konci loňského listopadu trval pouhý týden a propuštěno při něm bylo přes 100 rukojmích, všechny další pokusy o dohodu, zprostředkované USA, Egyptem a Katarem, ztroskotaly. Minulý týden se objevily v médiích zprávy, že Katar končí s rolí zprostředkovatele, dokud Izrael a Hamás neprojeví „upřímnou vůli vrátit se k jednacímu stolu“.
Při odvetné vojenské ofenzivě Izraele v Pásmu Gazy od loňského října podle pátečních údajů ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem zahynulo nejméně 43 764 Palestinců a dalších 103 490 osob bylo zraněno. Údaje nerozlišují mezi bojovníky Hamásu a civilisty, kterých je ovšem většina. Další tisíce těl patrně zůstávají pod sutinami zřícených budov.