ONLINE: Někteří na Národní pískali na prezidenta, senátoři připomněli oběti střelby na fakultě
Před pětatřiceti lety začala sametová revoluce, která ukončila komunistický režim v někdejším Československu. Události 17. listopadu let 1989 i 1939, kdy nacisté uzavřeli české vysoké školy, si na státní svátek v neděli připomíná celá republika a nejen v Praze se odehrává řada akcí a bohatý program. Dne boje za svobodu a demokracii se budou týkat i různá dopravní omezení kvůli vzpomínkovým akcím, obchody zůstávají na tento svátek otevřené.
K památníku na Národní tříde od rána kladou svíčky a věnce obyčejní lidé, pamětníci i politici. Přišli třeba prezident republiky Petr Pavel, ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr., dříve Piráti) nebo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Objevili se už i zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo pražských radních, květiny přinesl i Robert Šlachta (Přísaha).
Pískání na prezidenta
Příchod prezidenta provázel pískot některých lidí a výkřiky Hanba, jiní zase tleskali a volali Děkujem. „Možná bychom měli připomenout zrovna 17. listopad kvůli nadšení a ideálům, které jsme tady měli. Alespoň k části toho nadšení a ideálů bychom se měli vrátit, protože, jak už jsem říkal dříve, konfrontace, vzájemná vyhraněnost a neochota si naslouchat nikdy k ničemu dobrému nevedla,“ řekl poté český prezident ve speciálním vysílání Radiožurnálu k 17. listopadu.
Senátoři i s předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) uctili na náměstí Jana Palacha společně s rektorkou Univerzity Karlovy Milena Králíčková oběti loňské střelby na filozofické fakultě.
Vzpomínkové akce jsou v neděli tradičně hned na několika místech v hlavním městě, například od Hlávkovy koleje Univerzity Karlovy dopoledne vyrazí průvod k památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka, tedy studentů, kteří nacisté zavraždili v roce 1939. V 10 hodin pak začíná akce Svobodný listopad – letos výjimečně na Vyšehradě.
35 let demokracie: Češi dál hodnotí současný režim jako lepší než ten předlistopadový, ukazuje průzkum
Číst článek
Promluví tam mimo jiné rektoři a zástupci Rad vysokých škol a studentů. Nejvýraznější budou ale oslavy 17. listopadu tradičně na Národní třídě, kde spolek Díky, že můžem opět pořádá Korzo Národní..
Vrchol oslav sametové revoluce bude na Václavském náměstí v podobě Koncertu pro budoucnost. Na něm se od 16.30 vystřídají desítky umělců a řečníků, jako třeba zpěvák David Koller nebo sportovní komentátor Robert Záruba.
Oslavy se ale zdaleka netýkají jen Prahy, v Brně například výročí připomene festival Brněnský sedmnáctý. Součástí programu budou opět koncerty, divadelní představení nebo přednášky. V Karlových Varech je zase připravené promítání nového dokumentu od organizace Post Bellum, které mapuje výpovědi pamětníků listopadových událostí. To se v pět hodin odpoledne uskuteční i v Praze.
Ve Zlíně se třeba do barev trikolory v symbolických 17 hodin a 11 minut rozsvítí Památník Tomáše Bati. To zároveň i za současného přehrání písně Modlitba pro Martu.
Článek pokračuje pod online reportáží
Otevřené obchody
Den boje za svobodu a demokracii nepatří mezi svátky, na které se vztahuje zákaz prodeje. Obchodníci očekávají vyšší zájem lidí, i kvůli nakupování vánočních dárků. Někteří prodejci už dokonce zahájili slevové akce k černému pátku, takzvanému Black Friday, který oficiálně připadá až na 29. listopadu. „Předpokládáme, že lidé volný víkend využijí na to, aby se zamysleli nad většími vánočními nákupy,“ upozornil Radiožurnál prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
O pravdu je třeba pečovat a důkladně o ní přemýšlet, říká slavnostní pěvkyně Modlitby pro Martu
Číst článek
Obchodníci ale podle Prouzy se zákazem prodeje o některých svátcích dlouhodobě nesouhlasí. „To, že lidé nevědí, kdy je ve který svátek otevřeno a kdy je zavřeno, ukazuje nesmyslnost toho zákona a je nejvyšší čas tuhle regulaci zrušit,“ podotýká. Ze zbývajících státních svátků se zákaz prodeje kromě 17. listopadu nevztahuje ještě na 1. květen, Velký pátek a 5. a 6. červenec.
Dopravní omezení
Největší omezení se dotkne centra Prahy. Až do půlnoci nesmí vjíždět auta do ulice Národní – konkrétně v úseku od Smetanova nábřeží k ulici Jungmannova. Objízdné trasy vedou přes okolní ulice jako třeba Myslíkovu, Spálenou nebo Ostrovní.
Krátkodobé omezení provozu pak řidiče čeká zhruba mezi 14 a 16 hodinou na trase z Opletalovy ulice přes Wilsonovu, Sokolskou, Nuselský most až na Kavčí hory, a to kvůli trase několika protestů. Opatření se dotkne i tramvají. Ty v neděli nejezdí od půl páté ráno až do půlnoci obousměrně v úseku zastávek Újezd a Lazarská. Jde o linky 2, 9, 18, 22 a 23. Náhradní autobusová doprava zavedena není. Cestující by tak měli v centru hlavního města využít hlavně metro.