‚Zneužil svého zaměstnání lékaře.‘ Psychiatr Cimický dostal pět let vězení za 39 případů sexuálního násilí
Soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Petr Novák odsoudil psychiatra Jana Cimického v kauze 39 případů vydírání a znásilnění. Násilí se měl dopouštět na svých pacientkách a studentkách. Cimický ani v pátek k soudu nepřišel, přítomný byl pouze na prvním lednovém jednání. Novák ho tak uznal vinným ve všech bodech obžaloby, psychiatra potrestal 5 lety vězení. Rozsudek není pravomocný, Cimický se odvolal.
Soudce Petr Novák se zcela ztotožnil s podanou obžalobou, všechny skutky se podle něj prokázaly. „Rozhodl jsem o vině obžalovaného tak, jak byla podána obžaloba,“ uzavřel odůvodnění rozsudku.
Prvního sexuálního násilí se tak měl Cimický dopustit už v roce 1979, kdy se podle prvoinstančního rozsudku pokusil znásilnit šestnáctiletou dívku, kterou do psychiatrické nemocnice převezli po pokusu o sebevraždu.
Cimický nejčastěji útočil na své pacientky, tvrdí obžaloba. Šest dívek nebylo plnoletých
Číst článek
Cimický u obvodního soudu dostal pětiletý nepodmíněný trest odnětí svobody ve věznici s ostrahou, zakázali mu také na 10 let provozovat lékařskou praxi, na finančních náhradách musí obětím celkem zaplatit několik milionů korun.
Rozhodnutí ale není pravomocné, advokát Cimického se hned v soudní síni proti celému verdiktu odvolal, státní zástupkyně i zmocněnci obětí se toho práva vzdali.
Případ obvodnímu soudu celkem zabral 14 jednacích dní, při kterých vyslechl pět znalců a 85 svědků. Po vyhlášení rozsudku soudce Novák řekl, že některé oběti psychiatra Cimického musel osobně telefonicky přemlouvat, aby přišly svědčit do jednací síně.
„Obžalovaný nepopřel, že by k jednání nedošlo, ale hájil se tím, že vždy chtěl léčit pacienta, a pokud to někdo špatně pochopil, tak to bylo jeho profesní selhání,“ shrnul soudce s tím, že této obhajobě neuvěřil.
Největší motiv poškozených podle Nováka byl pouze to, že se dožadovaly spravedlnosti a nedovedly si představit, že by dostal státní vyznamenání člověk, který jim ublížil. Státní vyznamenání mu chtěl v roce 2021 udělit bývalý prezident Miloš Zeman.
Všechny oběti soudce přesvědčily, že jsou jejich zkušenosti reálné a Cimický je skutečně napadl. „Jejich projev působil hodnověrně, jejich svědectví odpovídalo tomu, co prožívaly,“ přiblížil soudce s tím, že oběti to dříve nechtěly hlásit, protože měly pocit, že by jim nikdo proti mediálně známému psychiatrovi nevěřil.
Dopouštěl se toho 40 let
„Za veškerou trestnou činnosti v jednom řízení se ukládá jeden úhrnný trest. Rozhodl jsem se uložit trest na samé horní hranici možné zákonné sazby,“ řekl soudce Novák. Cimickému podle něj významně přitížilo, že se násilí dopouštěl 40 let, že řada poškozených byla v té době mladší 18 let nebo že zneužíval svého postavení a zranitelnosti jeho pacientek.
„Využil závislosti lékař - pacient. Zneužil svého zaměstnání lékaře,“ uvedl s tím, že nemohl Cimickému k dobru přisoudit ani to, že dosud nebyl nijak trestán, protože trestnou činnost páchal skoro celou svoji dospělost. „Pouze nebyl odhalen,“ vysvětlil Novák.
Psychiatrův advokát Miroslav Kučerka namítal, že většina skutků je už promlčená. „Pan doktor se k tomu postavil tak, jak se k tomu postavil. Dále ordinuje, jeho pacienti ho podporují,“ řekl po vyhlášení rozsudku.
Cimický se podle něj nechce omlouvat, protože by tím mohl oběti sekundárně viktimizovat. „Z pohledu právního, pokud by se napsal omluvný dopis, možná by to vypadalo dobře. Nicméně v tomto má pan doktor naprosto hezký pohled k tomu, že pokud to ty pacientky takto chápou, tak z toho důvodu se nebudeme omlouvat,“ vysvětloval novinářům Kučerka.
Prvoinstanční rozsudek popsal celkem 39 skutků. Ty se podle něj měly stát mezi lety 1979 a 2019. Cimický měl ženy napadat nejčastěji ve své ordinaci, ale i třeba na festivalech. Soudce ho tak konkrétně odsoudil z 35 případů vydírání a čtyř případů znásilnění, kvalifikace souvisí se změnou trestního zákoníku v roce 2009.
Část případů podle tehdejší úpravy spadala pod vydírání, zákoník se pak ale změnil a to, co podle obžaloby Jan Cimický dělal po roce 2010, už státní zástupkyně Martina Adámková kvalifikovala jako znásilnění.
Státní zástupkyně Martina Adámková původně navrhovala Janu Cimickému tři roky za mřížemi. Návrh trestu ale zpřísnila na pět let ve své závěrečné řeči. Přihlédla k tomu, že toto je podle ní výjimečný případ, jednak počtem poškozených žen a jednak dobou, po kterou podle ní Jan Cimický ženy obtěžoval.