Sebejistý dopující Contador přišel o úsměv i cyklistické trofeje
Sportovní arbitrážní soud v Lausanne uznal Alberta Contadora vinným z dopingu v předloňské Tour de France. 50 pikogramů zakázaného clenbuterolu na jeden mililitr moči v jeho vzorku “ocenil“ dvouletým zákazem startu. Také mu škrtnul jeho výsledky od července 2010, včetně triumfu na Tour de France 2010 a loňském Giro d'Italia.
Albero Contador si byl dlouho jistý, že se mu nic nestane, že ho Sportovní arbitrážní soud nepotrestá. Tak se totiž zachovala odvolací komise španělského cyklistického svazu, která mu loni v únoru dovolila závodit.
Španěl tak mohl rozdrtit všechny soupeře na Giro d'Italia. I tam se jeho kauza propírala, ale Contador jen pravil. „Svědomí mám naprosto čisté, podle mě mi to vítězství nikdo nemůže vzít. Absolutně nikdo.“
Myslel tím triumf na Tour 2010. Ale zároveň i na loňském Giru, protože v případě uznání viny se mažou všechny výsledky dosažené od dopingového nálezu.
O Tour Contador přišel a kdyby chtěl, mohl by se teď z vítězství radovat Lucemburčan Andy Schleck. Totéž platí v případě Gira pro Itala Michele Scarponiho. Oba ale Alberta Contadora spíše litují.
Španěl se hájil tím, že se do jeho těla doping dostal z kontaminovaného masa, ale na tento argument rozhodci nepřistoupili.
Arbitr u CAS Gerhardt Bubník říká, že podstatě jediná šance, jak mohl Contador vyvinit by byla: „Kdyby se opravdu prokázalo, že mu někdo z konkurence záměrně do něčeho – potravin, nápojů – něco namíchal, vstříknul. Ale to se musí prokázat. A to by byl samozřejmě na té druhé straně trestný čin.“
Španělé dopingu cyklisty Contadora nevěří a s trestem nesouhlasí
Číst článek
Podle Gerhardta Bubníka nepochopitelně rozhodla hlavně odvolací komise španělského svazu, která zrušila roční zákaz jeho disciplinárky a Contadora vloni omilostnila.
„V okamžiku, kdy jsem tohle četl, tak jsem říkal – protože znám celou judikaturu rozhodčího soudu v Lausanne, a sám to dělám – že tohle odporuje všem dosavadním publikovaným rozhodnutím,“ prohlásil Bubník.
Toto rozhodnutí ale CAS zrušil a trestal. Dva roky zákazu startu se ale počítají zpětně, takže Contador může závodit už letos 6. srpna. O škrtnutí výsledků řeč byla, o udělení pokuty v přepočtu skoro 62 miliónů korun - kterou po Contadorovi chce Mezinárodní cyklistické unie - teprve bude arbitráž rozhodovat.
Nekonečné spisy
Už takhle se na verdikt čekalo dlouho – 566 dní od odevzdání dopingového vzorku. A to kvůli odročování slyšení, tak kvůli složitým posudkům. Spis má přes 4000 stran, samotné rozhodnutí 98.
Gerhardt Bubník, který rozhodoval i případ Německé rychlobruslařky Claudie Pechsteinové, to protahování chápe.
„Tam bylo asi hodně znaleckých posudků. My jsme jich u Pechsteinové měli v těch postupných řízeních určitě víc než patnáct, když se sečtou z obou stran. Použití nebo vyslechnutí znalci, kteří předložili posudky. Takže počítám, že s jeho obhájci, s jeho finančními možnostmi, jich měl taky pěknou řadu,“ myslí Bubník.
Contador se může do třiceti dnů odvolat k civilnímu soudu ve Švýcarsku, pokud má pocit, že došlo k procesním pochybením.