Ženy se začínají prosazovat i v dříve ryze mužských disciplínách
Kdyby se světoví parkuroví jezdci vrátili do osmdesátých let, možná by zrušili své rozhodnutí sloučit svůj sport se ženami. Poslední závod Skokového poháru České Pojišťovny totiž vyhrála Barbora Tomanová. Až za ní ve středočeských Hořovicích skončili nejlepší muži. A podobné dejá vu je čekalo i při pohledu na celkové výsledky, které opanovala Hana Pokorná.
Když moderátor říkal konečné pořadí, už mu stejně jako divákům ani nepřišlo zvláštní, že žena porazila muže, i když je samotné to prý trochu štve.
„Asi ano. Myslím si, že to ti lidé ještě nepřijali a neustále čekají na to, kde se projeví to, že nejsme schopny to chodit. Vůbec mi nevadí, že závodím s muži, je to motivace posunout se výš,“ tuší Hana Pokorná, že zrovna při práci s koňmi nemají ani muži, ani ženy výhodu.
„Muži jsou pracovití, siloví jezdci, kteří jsou precizní. Ženy jezdí trochu intuicí a potom záleží na tom, jaký typ koně si vyberete. V tomto směru se nedá říci, že by byli muži lepší než ženy,“ pokračuje Hana Pokorná.
„Je to ve vztahu ke koním. U koní samozřejmě funguje i chemie. Nestačí, že je to dobrý sportovec, ale musí si navzájem vyhovovat s jezdcem. Musím říct, že třeba kůň od Hanky Pokorné, kterého má, tak žádný muž dobře neujezdil. S Hankou si rozumí a prostě to tak funguje,“ poukazuje trojnásobný vítěz Skokového poháru Jiří Skřivan.
Zároveň Skřivan na svém ranči v létě pořádá tábory pro děti, takže ví, že poměr 80% mužů a zbytek žen se v parkurovém skákání velmi rychle otáčí.
„Je to tak a když se podíváme na ty juniory, kteří tady jezdí, tak podstatně větší procento je tu žen.“ Aby se tak nakonec z původně důstojnického sportu na trénink koní nestal ryze ženský sport. „Nebude to nikdy pouze ženský sport, to v žádném případě, bude to pořád promíchané,“ říká Jiří Skřivan.
Jiří Skřivan je jeden z těch, kteří se představí i v nedělním finále Skokového poháru a pravidelně sbírá prémie za vítězství. To je snad ta jediná věc, která většině žen v parkurovém skákání chybí.
„Myslím si, že v Čechách je tak pět, deset lidí, kteří jsou schopni se tímto uživit, ale většina lidí to dělají jako hobby a hlavně do toho peníze dávají,“ vysvětluje o svém doslova koníčku Hana Pokorná.