Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Do každého zápasu jdu s pokorou a s respektem, říká Tomáš Berdych

Ze všech českých tenistů je v elitní desítce světového žebříčku jediný, a také by tam pochopitelně rád co nejdéle vydržel. Právě začínající první grandslamový turnaj v australském Melbourne může Tomáši Berdychovi napovědět, jaká asi nová sezona bude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych

Tomáš Berdych | Foto: Petr Souček

"Počítá se to od začátku roku a musíte hrát dobře celý rok, nebo se alespoň snažit hrát celý rok dobře," nechce se různými odhady a propočty Tomáš Berdych zatěžovat. Přesto je mu jasné, že bude hodně obtížně obhajovat loňské vysoké body ze semifinále z Roland Garros a finále Wimbledonu. Naopak vzhledem k brzkému vyřazení ve druhém respektive už v prvním kole může získat právě tady v Melbourne nebo na konci léta v New Yorku.

"Myslet na to co bude, jestli teď body nahrávat kvůli tomu, že někde budou nějaké body vypadávat, to určitě nejde," říká Tomáš Berdych, který ani některé body z loňska obhajovat nemůže, protože trochu pozměnil svůj program. Oproti minulému roku vynechá menší turnaje v Americe, kam dorazí až na ty větší, a zůstane na jaře co nejdéle v Evropě. Byť právě za oceánem před rokem nastartoval svou životní sezonu. "Spíš taky trochu kvůli změně, aby to člověk neměl pořád stejný. A taky proto, abych pošetřil síly a nemusel cestovat na druhou stranu Ameriky do San Jose. Možná, kdyby to bylo na druhém pobřeží, tak dejme tomu. Ale takhle je to fakt dálka, dalších dvanáct hodin v letadle. Takže letos Evropa."

Přehrát

00:00 / 00:00

Do každého zápasu jdu s pokorou a s respektem, říká Tomáš Berdych

A změnu můžeme v úvodu sezony už tradičně pozorovat i v přípravě Tomáše Berdycha. Předloni se snažil do své hry zapracovat častější hru na síti, loni zase změnil raketu. A letos? Už při sledování českého tenisty při tréninku je jasné, na čem mu tentokrát záleží. Berychova hra je totiž až příliš založená na dobrém podání, na to, aby si mohl dovolit v zápasech špatně servírovat.

"Snažili jsme se hodně zrychlit druhé podání, aby se člověk nedostával zbytečně tolik pod tlak a potom samozřejmě, když jste si jistější na druhý servis, tak jste schopen i něco změnit u prvního podání. Neservírujete pořád jenom na eso, na ránu," myslí si určitě nejen Tomáš Berdych, který si ale zatím nemohl příliš ověřit, jak se trénink projevuje. Zatím tolik zápasů neodehrál, kvůli počasí dokonce méně než měl. "Škoda, že tady tolik dní propršelo. V Kooyongu ani nezáleží, jestli člověk vyhraje nebo ne, tam máte tři zápasy zajištěný, ale musí být kdy. Ale tady jsme měli možnost trénovat."

Takže by herní výpadek neměl Tomáši Berdychovi tolik vadit. Tak, aby necítil handicap hned v prvním kole Australian Open, kde proti němu nastoupí naopak z kvalifikace hodně rozehraný Ital Marco Crugnola. "Do každého zápasu musíte jít s pokorou a s respektem, ale teď jsem si to vyzkoušel v Chennaí, kde jsem hrál s třemi borci, které jsem předtím nikdy neviděl. Vždycky je začátek těžký, musíte si všechno vyzkoušet, osahat."

Naopak Ital Crugnola může mít hru Tomáše Berdycha nastudovanou dokonale, ostatně Radiožurnálu to také potvrdil. "Pro mě to může být dobrá zkušenost, je to šestý hráč světa, finalista Wimbledonu, vůbec loňskou sezonu měl neuvěřitelnou." Právě pondělní zápas může napovědět, jestli se bude Tomáš Berdych řadit k těm nejlepším i v této sezoně.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme