Bank: Na Hahnenkammu ztrácí nejlepší sjezdaři kontrolu na lyžemi
Světový pohár lyžařů sjezdařů se na tento víkend zastavil v rakouském Kitzbühlu pod horou Hahnenkamm. Už po jedenasedmdesáté se spustí z obávané hory dolů v nejtěžším sjezdu sezóny.
Před dvěma lety nezvládl ve 140 kilometrové rychlosti 80 metrů dlouhý skok Švýcar Daniel Albrecht a těžce se zranil. Nebyl to ale první a rozhodně ne poslední případ, kdy vrtulník odvezl lyžaře v krtickém stavu do nemocnice.
Poslední případ je starý jen dva dny, kdy se při tréninku zranil Rakušan Hans Grugger. Hrůzu nebudí jen zvuk vrtulníku, ale už samotný pohled na sjezdovku.
"Úplně nejjednodušší je tam člověka vzít a hned první pohled ze startu je odpověď. A pohled z cíle? To je to samé," říká Ondřej Bank, který má také své zkušenosti s pádem na Hahnenkammu a následným dlouhodobým léčením pochroumaného těla.
Proč se ale právě v Kitzbühelu tolik padá? Jistě sklon svahu je místy až 80 %, ale hlavním problémem je nedokonalá úprava trati. Na tak příkrý sklon totiž nemohou vyjet stroje a tak se pista, tedy povrch sjezdovky, upravuje lidskou silou.
"Nejsem odborník, ale když se na to podívám, je to hrbolatá až stupňovitá ledová hora, na které i nejlepší lyžař ztrácí kontrolu nad lyžemi. To se na jiných sjezdech nestává a největší nebezpečí je právě na těch prudkých pasážích, kde jsou hrboly," přibližuje podmínky na trati český sjezdař.
Právě po těhle nerovnostech se lyžaři řítí rychlostí vysoko přes sto kilomterů v hodině. Hahnenkamm je testem odvahy, dokonalé fyzické, psychické i technické připravenosti a pro mnohé také dilema mezi srdcem závodníka a pudem sebezáchovy.
"Axel Lund Svindal to dokázal popsat dobře. Říkal, že je to super směsice boje o přežití a boje o nejrychlejší čas," vzpomíná s trochou černého humoru Ondřej Bank, rodák ze Zábřehu na Moravě, který se společně s ostatními účasníky chystá na start jedenasedmdesátého ročníku sjezdu v Kitzbühelu.
Závod startuje v sobotu v půl hodiny před polednem.