Kožíšek s Koukalem jedou domů, Bauera s Jakšem čeká hon na Colognu
Při sprinterských závodech v běhu na lyžích nabírají ti nejlepší zběsilé tempo, protože vyřazovací jízdy následují v rychlém sledu jedna po druhé. V italském Toblachu na tenhle kolotoč možná trochu nečekaně nasedli také čeští reprezentanti Martin Jakš a Eva Nývltová. Oběma chyběl kousek, aby se objevili ve finále. I tak jim sedmé a osmé místo pomohlo vylepšit celkové postavení v Tour de Ski.
Italský fanoušek s kravskými zvonci, který je tradiční součástí druhé poloviny Tour de Ski, hnal závodníky od startu k cíli a ty úspěšné hned zase z cíle na start. Sprinterská trať sice měří jen 1300 metrů, ale finalisté po ní sviští třikrát během jedné hodiny, takže Martin Jakš byl nakonec málem i rád, že mu o jednu desetinu sekundy unikl postup ze semifinále a že ušetřil síly do dalších dnů.
"I když se cítím dobře, tak si říkám, že bych tam asi žádný zázraky neudělal a tak radši trošku pošetřím síly na zítra." Jakš si za sedmé místo vysloužil bonus čtyřiceti sekund a jen o dvě méně Eva Nývltová, která pronikla do semifinále ženského sprintu, ve kterém nakonec obsadila osmou pozici.
"Ze začátku jsem ani nemyslela na to, že postoupím z kvalifikace, protože pro mě to je vždycky obrovský problém. Tohle už bylo jenom něco navíc, my jsme to vždycky stavěli tak, abych měla formu na prvních svěťácích. Teď jsme to posunuli sem, tak jsem ráda, že to vyšlo, ale teď už to bude hodně těžký, tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Všechno bolí."
Eva Nývltová tedy hledá způsob, jak před posledními třemi závody Tour nejlépe zregenerovat. Tenhle problém odpadá Martinu Koukalovi a Dušanu Kožíškovi. Pro oba bylo posledním závodem sprinterské čtvrtfinále, ve kterém vypadli a tím pro ně Tour de Ski končí.
"Odjíždějí domů, protože Dušan tady byl kvůli sprintům a víceméně kvůli Liberci. To už bylo stanovený před startem Tour. S Martinem jsme byli domluvení, že uvidíme, jak dopadnou dvě distance. Ty nedopadli podle představ a určitě bude lepší se připravit na Světový pohár v Liberci," vysvětluje trenér Miroslav Petrásek. Tomu tedy zbudou ve hře už jen dva závodníci a oba mají šanci umístit se v první desítce.
Před klesáním je potřeba dojet skupinu, plánuje Bauer
Horší výchozí pozici, ale vyšší ambice má Lukáš Bauer. Jeho cílem bylo třetí místo, jenže na třetího Švéda Hellnera ztrácí více než jednu a půl minuty. Snesitelnější už je ztráta na čtvrtého Nora Northuga, kterého loni porazil, i když na něj ztrácel víc než stávajících 67 sekund. Hodně napoví čtvrtečních 35 kilometrů dlouhý přeběh z Cortiny d´Ampezzo do Toblachu, který začne táhlým stoupáním.
"Je potřeba během toho stoupání sjet co možná nejvíc, v nejlepším případě na vrcholu kopce dojet skupinu a s ní se snažit uvlát dolů. Do kopce to sice bude stát dost sil, ale nemusíte získat tolik jako můžete výrazně ztratit pokud to přeženete, rupnete a nedostanete se do skupiny. Dolů je pak skupina rychlejší a hlavně kromě těch prvních dvou nebo tří, kteří pracujou, ty ostatní svým způsobem odpočívají," stanovuje si taktiku dvanáctý Bauer.
Pokud dožene sedmého Jakše, na kterého ztrácí 40 sekund, pomůžou si navzájem. Kdežto lídra Tour Švýcara Colognu čeká zřejmě nepříjemných 35 kilometrů samostatné jízdy. "Myslím si, že to pro něj výhoda nebude. Sjezd do Toblachu je poměrně dlouhej a ta skupina má daleko větší rychlost a skupiny se určitě nějaké vytvoří. Bude to pro něj složitější," věští šéf českého servisního týmu Jan Pešina lovné zvěři Colognovi, který má před Kanaďanem Kershawem náskok čtyřiceti tří sekund.