Rychlobruslaři Kulmovi vystavila mononukleóza stopku, minimálně na rok

Trenér českých rychlobruslařů Petr Novák počítá letos ztráty v mužské kategorii. Milan Sáblík, bratr dvojnásobné olympijské vítězky Martiny, se rozloučil s profesionálním sportem. Pavel Kulma pro změnu dal na doporučení lékařů a minimálně rok se na oválu jako závodník neobjeví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlobruslení, Milan Sáblík, Mistrovství Evropy 2011 v Collalbo

Rychlobruslení, Milan Sáblík, Mistrovství Evropy 2011 v Collalbo | Foto: Martin Charvát | Zdroj: Český rozhlas

Pavel Kulma byl v minulosti například členem štafety, která zajela juniorský světový rekord ve stíhacím závodě. Na letošním Akademickém mistrovství světa získal bronzovou medaili na desetikilometrové trati. Aktuálně na další cenný kov a samozřejmě i nadcházející olympijskou sezónu musí zapomenout.

„Po dlouhých vyšetřeních zjistila naše sportovní doktorka v Kolíně, že jsem prodělal mononukleózu, oba dva ty viry. Nakonec to specifikovala jako chronickou mononukleózu s následným únavovým syndromem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Kulma si musí dát od rychlobruslení závodnickou pauzu, chce ale pomáhat jako trenér

Výsledky lékařských vyšetření vystavily stop spekulacím. Třiadvacetiletý závodník se v poslední době necítil stoprocentně v pohodě. S trenérem Petrem Novákem má už jasno, kde byl prvopočátek nemoci.

„Shodli jsme se, že je to od sezony 2006/2007, kdy jsme s klukama zajeli světový rekord. Někdy v té době jsem to musel chytit. Má to stejné příznaky jako angína, v průběhu sezony se to proto přeléčilo jako angína a nepřišlo se na to, že je to tohle.“

Dnes už ví, co je třeba. Rady doktorů v žádném případě nebere na lehkou váhu. Rád by se ale na led ještě vrátil.

„Doporučili mi vitamíny na játra, že by to na to mohlo pomoct, a hlavně klid. Rekreační sport ano, aby si šel člověk zaběhat, když spadne ze dne na den z vrcholového sportu, tak aby se trochu udržoval.“

Pomoc ostatním

Navíc je nutné si zdravotní stav hlídat. Především v případě jaterních a krevních testů.

„Obnáší to i hlídání se v jídle, aby člověk nejedl tučné pokrmy a takové věci. Je důležité zůstat zdravotně v pořádku, musí se na tom prostě hledat ti lepší a nepřipouštět si to.“

Jenže jak najít pozitiva v době, kdy zjistíte, že svůj sport nemůžete dál aktivně vykonávat? Pavel Kulma recept zná.

„Můžu pomoct ostatním, zůstat u toho a třeba předat dětem, které přijdou a budou chtít bruslit, svoje zkušenosti a rady, jak správně bruslit.“

Role kouče

Rady držitele hned několika českých rekordů se mladým adeptům rychlobruslení budou jistě hodit. Trenérů rozhodně není nadbytek.

„Třeba teď už se jezdí juniorské soutěže, seniorské soutěže, a ty vrcholné se můžou rozdělit až na tři skupiny, tak pojede Petr hlavně s Martinou, pak pojede Petr mladší, a já pojedu třeba s juniory, aby bylo zázemí.“

Nakonec, roli kouče už si český reprezentant na vlastní kůži mohl v minulosti vyzkoušet. Nebrání se jí.

„Jezdil jsem na mistrovství světa, ještě když se do toho bratr nijak neangažoval, takže zkušenosti už s tím mám. Jsem hlavně rád, že u toho můžu zůstat a nejsem od toho úplně odstřihnutý,“ dodal na závěru Pavel Kulma.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme