Americký režisér Sean Baker vypráví o erotické tanečnici jménem Anora, která se zamiluje do syna ruských zbohatlíků Ivana. Prožije s ním neobvyklý a dramatický románek.
Tragikomedie o erotické tanečnici jménem Anora vyhrála festival v Cannes. Porota odměnila i íránský film Semínko posvátného fíkovníku nebo kontroverzní a krvavý horor Substance.
Porota filmového festivalu v Cannes rozdá ceny v podobě Zlaté palmy nejlepším filmařům na závěr festivalu 25. května. O prestižní cenu se utká 22 snímků z evropské i hollywoodské produkce.
Do akce, kterou pořádá tým karlovarského festivalu, se zapojí přes pět desítek kin. V nich organizátoři uvedou novinky ze zahraničních festivalů nebo oblíbené komedie, jako je Láska nebeská.
Čtyřiatřicetiletá filmařka je teprve třetí ženou, jejíž dílo získalo na jedné z nejprestižnějších filmových přehlídek hlavní cenu. O Zlatou palmu se ucházelo 21 snímků.
„Stereotyp zobrazování bohatých elit jako nadutých a povýšených je úplně špatný. Svádět problémy světa na to, že v čele je jeden zlý člověk, je sebeklam,“ říká Östlund o filmu Trojúhelník smutku.
Druhou nejprestižnější cenu Grand Prix získali rovným dílem Francouzka Claire Denisová za film Stars at noon a nejmladší účastník soutěže Belgičan Lukas Dhont za film Blízko (Close).
Vítěze oznámil předseda poroty Spike Lee, a to ještě před oficiálním vyhlášením hlavního ocenění. Julia Ducournauová se stala teprve druhou ženou, která prestižní cenu získala.
Všechny si odnesly ocenění na některém z trojice nejvýznamnějších evropských filmových festivalů a následně bodovaly i v Americe. A nemůžou být různorodější.
Pořadatelé festivalu v Cannes připustili, že Delon není dokonalý, ale že ocenění získá za svoji hereckou kariéru. „Neudělujeme mu Nobelovu cenu za mír,“ řekl ředitel festivalu Thierry Frémaux.
Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film, dnes na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získal snímek Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda. Udílením cen vyvrcholil 68. ročník prestižního festivalu.
Vyhlášením vítězů skončil 67. ročník filmového festivalu v Cannes. Film tureckého režiséra Nuriho Ceylana nazvaný Zimní spánek získal na festivalu Zlatou palmu.
Krátce po vítězství na festivalu v Cannes přichází pro film Adélin život studená sprcha. Tříhodinový snímek o lesbické lásce sice získal Zlatou palmu, diváci v kinech ale možná nakonec uvidí trochu jiný film. Původní verze je totiž pro mnoho zemí kvůli sexuálním scénám příliš odvážná.
Francouzský film Adélin život (La Vie d'Adèle) tuniského režiséra Abdellatifa Kechiche získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Nejlepším hercem je Bruce Dern, nejlepší herečkou Bérénice Bejoová. Rozhodla o tom porota v čele se Stevenem Spielbergem.
Filmový svět se od dnešního dne schází v Cannes. Začíná tam 66. ročník nejslavnějšího filmového festivalu. K vidění bude dvacítka filmů v soutěži o Zlatou palmu, další stovky filmů v nejrůznějších sekcích, manévrování producentů a distributorů, nádherné moře a všudypřítomné palmy. To všechno je Cannes. A pochopitelně také hvězdy, protože bez nich by byl festival poloviční.
Vítězem 65. ročníku mezinárodního festivalu v Cannes je rakouský režisér Michael Haneke, který získal Zlatou palmu za film Amour vyprávějící o stárnoucí manželské dvojici. Mezi oceněnými chybí francouzské a především americké filmy a verdikt poroty v různých kategoriích byl často nečekaný.
Zlatou palmu z letošního filmového festivalu v Cannes si odnesl rakouský režisér Michael Haneke za snímek Láska. Ten pojednává o starším manželském páru, který se vyrovnává s nevyhnutelností blížící se smrti.