V nárůstu zásahů se odráží zvýšený zájem lidí o letní pobyty na horách a to, že střediska nabízejí stále širší služby. Počty zásahů se meziročně zvýšily ve všech pohořích.
Covid, hollywoodské stávky i útlum domácí produkce zamíchaly s divácky silnými a slabými měsíci. Zatímco před pandemií býval nejsilnější prosinec, teď se do kin nejvíc chodí v červenci a srpnu.
„Moře je stále teplé, takže bych se shodoval s odhadem Copernicu, že je poměrně dobrá šance na to, že letošní rok bude buď těsně druhý nejteplejší rok, anebo těsně první nejteplejší rok,“ říká Trnka.
Jasné nebo polojasné počasí s tropickými teplotami zůstane v Česku do poloviny příštího týdne, místy se mohou objevit i silné bouřky.Meteorologové zároveň rozšířili výstrahu před vedry a bouřkami.
Většina Čechů žije v bytových domech a s přibývajícím počtem tropických dní a nocí se v nich potí nebo špatně usíná. Stále víc lidí přemýšlí, jak svůj byt přizpůsobit zvyšujícím se teplotám.
Česko má před sebou tropický týden. Teploty se téměř každý den mohou dostat nad 30 stupňů Celsia. Bouřky budou tentokrát spíše ojedinělé. Více pršet může až o víkendu.
Po několika chladnějších dnech se o prodlouženém víkendu začne rychle oteplovat. V sobotu teploty překročí 30 stupňů Celsia, zároveň ale dorazí bouřky, které teploty srazí pod hranici tropického dne.
S globálním nárůstem teplot a velkými vedry se objevují i praktické inovace, jak se na klimatické extrémy adaptovat. Pomáhají tak chránit životy nejvíce ohrožených obyvatel.
Tento týden platí v USA výstraha před vedry pro víc než 70 milionů lidí. Podle vědců jsou mnohé extrémní projevy počasí v důsledku změny klimatu stále častější a intenzivnější.
„Aktuálně to vypadá, že nejtepleji bude v úterý, čtvrtek a možná i pátek, kdy mohou teploty stoupat v nížinách přes tropických 30 stupňů Celsia,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.
Kanadská provincie Alberta nabízí v zimě turistům pestrý program. Ne všichni se ale za oceán vypraví jen na otočku, můžete tam potkat nápadně velké množství mladých Čechů a Češek.
Sněženky kvetou už déle než dva týdny, raší i lísky nebo olše. Alergici začínají pociťovat první příznaky. Na řadě míst to už vypadá jako na jaře. Byla letošní zima opravdu extrémně teplá?
Jak dříve uvedl Copernicus ve zprávě, letošek bude dle předpovědi nejteplejším rokem v historii měření. „Arktida se ale otepluje rychleji než oblasti ve středních zeměpisných šířkách,“ řekl Spinrad.
„Jsme svědky nejen nových extrémů, ale také přetrvávání těchto rekordních podmínek a dopadů, které mají na lidi i planetu,“ uvedl expert Carlo Buontempo.
Celý týden bude obloha jasná či polojasná, předpověď pro příští dny nepočítá s deštěm. „Slunečné a suché počasí by mělo vydržet minimálně do první poloviny dalšího týdne,“ uvedli meteorologové.
V zimě v roce 2012 odjel tehdejší majitel areálu na dovolenou. A v noci na 6. února objekt vyhořel. U požáru tehdy zasahovalo několik desítek hasičů a na místě byli i kriminalisté.
Kroupy spolu s listím ucpaly odtokové šachy a voda zaplavila podzemní garáže, sklepy a domy. Technické služby proto nasadily sněžné pluhy, aby město vyčistily.
Počet dnů s počasím příznivým pro požáry podle bioklimatologa Miroslava Trnky stoupá. Požárů vegetace je ročně v Česku před deset tisíc, zatím se ale o většině z nich se nedozvíme.
V souvislosti s horkem italské nemocnice hlásí nárůst počtu pacientů. Meteorologové nevylučují, že by mohl padnout teplotní rekord z loňského roku, na Sicílii naměřili přes 48 stupňů.
V Chorvatsku platí oranžová výstraha, červená bude od úterý ve Splitu. Výstrahy dál platí i ve Španělsku, kde bylo v pondělí 44 stupňů Celsia. V Aténách teploty mírně klesly na 36 stupňů Celsia.
„Základní věc je, že když se jdu vykoupat do nějakého rybníka, do nějaké pískovny, tak bych tam nikdy neměl být sám,“ popisuje olomoucký vodní záchranář Jiří Vrba.
Teplota v Plzni-Bolevci v sobotu téměř jistě přesáhne 39 stupňů Celsia, ve středních Čechách bude výjimečně i přes 38 stupňů, oznámil na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).