Zatímco na většině území Česka bude v sobotu sněžení postupně slábnout, na východě naopak zesílí. V Beskydech může připadnout 5 až 10 centimetrů sněhu, v nejvyšších polohách i kolem 15 centimetrů.
Přeháňky mohou být v nejvyšších polohách kraje i smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty zřejmě nebudou převyšovat osm stupňů Celsia. Mráz může poškodit ovocné stromy a vzešlou zeleninu.
Na Šumavě ve čtvrtek ráno napadlo do deseti centimetrů sněhu. Počasí komplikuje v oblasti dopravu. Silnice musí udržovat silničáři s pluhy. U Želnavy je nesjízdná silnice I/39.
Ve čtvrtek ještě mohou teploty v Česku stoupat k jedenácti stupňům Celsia a v pátek ke dvanácti stupňům, od soboty do pondělí se ale podle předpovědi nedostanou přes devět stupňů.
Sucho se má v nadcházejících deseti dnech rozvinout především ve středních polohách a podhorských oblastech, vyplývá z predikcí modelů, které vědci prezentují na webu Intersucho.
„Nižší polohy Beskyd a Šumavy, Českomoravská vrchovina, Krušné hory. To jsou jednoznačně nejvíce ohrožené lokality na našem území,“ shodují se hydrometeorologové Martin Pecha s Tomášem Fryčem.
„Říkat mladým, že my jsme měli totalitu a naši rodiče válku a ti mladí to teď mají jednoduché, je manipulativní. Oni to vůbec nemají jednoduché a environmentální problémy jsou velmi reálné,“ říká.
„Když horská služba zasahuje ve větší vzdálenosti od hlavní přístupné trasy, tak operace vyjde až na 430 eur. Občany České republiky ale neúčtujeme,“ říká šéf krkonošské horské služby Pavel Cingr.
Konec lyžařské sezony komplikuje teplé počasí napříč republikou. Lanovky a vleky nejedou například v Beskydech a v západní části Šumavy. Lyžaři se tak soustřeďují do skiareálů, které ještě fungují.
Nejvíce sněhu napadne v Krkonoších, kde bude na hřebenech možná až deset centimetrů. Teploty vystoupají až na 11 stupňů, zároveň můžeme čekat vítr o rychlosti rychlosti 50 až 60 kilometrů v hodině.
„Řešit všechno umělým sněhem není správná cesta,“ říká přírodovědec Jakub Hruška. „Bez něj to v podstatě nejde,“ konstatuje ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
V této zimě zatím napadlo průměrné množství sněhu. Jenže zima je jako většina předchozích nadprůměrně teplá. Proto ani na horách z napadaného sněhu v polohách pod 1000 metrů nad mořem moc nezbylo.
Nejhorší má být situace v severním pásu od Jizerských hor po Jeseníky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu hrozí, že chůze i jízda autem tam bude téměř nemožná.
Letiště ve Frankfurtu počítá s tím, že odbaví nanejvýš polovinu z plánovaných letů, výpadky předpokládají i letiště v Düsseldorfu a Bonnu. Rušení se týká mimo jiné linek do Prahy a z Prahy.
Meteorologové upozorňují, že některé vozovky mohou být nesjízdné. Lidé by při jízdě autem neměli zapomenout na zimní výbavu. Cesty je dobré absolvovat ve dne.
V noci a po ránu hrozí omrznutí nechráněných částí těla. Trvá výstraha před hustým sněžením na jihu Čech a závějemi v Jeseníkách a v Beskydech. Do úterý platí povodňová pohotovost v Ústeckém kraji.
„V neděli odpoledne už bude pocitově na většině území kolem -10 stupňů, ve Slezsku, zejména v Jeseníkách a Beskydech dokonce kolem -15 stupňů Celsia,“ předpovídají meteorologové.
Teploty v severských zemích klesly ve středu již druhý den po sobě pod minus 40 stupňů Celsia. Vlna studeného vzduchu ze Sibiře a arktické oblasti se přehnala také přes západní Rusko a Polsko.