Marit Björgenová opět drtí soupeřky
Tomu se říká návrat par excellence! Když už se zdálo, že má norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vrchol kariéry za sebou, začala zase drtit soupeřky. Na olympijských tratích u kanadského Whistleru získala medaili zatím v každém závodě, do kterého nastoupila. A má – jako první účastnice těchto her – už dvě zlata.
Marit Björgenová podobně úřadovala na mistrovství světa v Oberstdorfu. Jestli se vám zdá, že to bylo nedávno, asi tak před dvěma týdny, pak vězte že od té doby uplynulo přesně pět let. Tehdy tam vybojovala tři zlaté a po jedné stříbrné a bronzové medaili. Následovala léta, kdy se jako favoritka na velkých akcích trápila a nevyhrávala. Teď se to ale změnilo.
„Toto je pro mě opravdu skvělá olympiáda. Když jsem se začala zlepšovat, chtěla jsem jedno zlato. To jsem získala ve sprintu. A řekla jsem si: Teď se můžu uklidnit a užít si to. A tak jsem si to užila a navíc mám dvě zlaté. To je skvělá olympiáda,“ radovala se šťastná Norka.
Jen jedna Norka historie vyhrála na olympijských hrách víckrát než Marit Björgenová. Legendární krasobruslařka Sonja Henie. Ta se pak stala hvězdou v Hollywoodu a vydělala majlant.
„Je to skvělé, ale na to moc nemyslím. Třeba Bente Skariová byla výborná běžkyně a má jen jedno zlato. To je norská historie. Ale hlavně: můj přítel Fred Börre Lundberg má jenom jednu. A já dvě,“ usmívala se Marit Björgenová.
V počtu medailí svého o 11 let staršího partnera se ale spletla. Fred Börre Lundberg získal jako sdruženář kromě individuálního zlata v Lillehammeru ještě další ze štafety v Naganu. Mají to tedy 2:2.
Úspěch se skrývá v tréninku
Ale čím to, že se Marit Björgenové zase začalo dařit? „Loni, po mistrovství světa Liberci, jsem udělala opravdu kus práce. Chtěla jsem se vrátit. A možná že je toto moje poslední šance na olympiádách a chtěla jsem udělat všechno správně. Také jsem zas tak moc nezávodila, ale hodně trénovala, abych byla na olympiádě v top formě,“ vysvětluje Björgenová.
Jestli byste skoro třicetiletou Marit Björgenovou podezírali z nedovolených praktik, pak si dovolím připomenout, že v Norsku by ji po případném dopingovém prohřešku asi zbavili občanství a zařídili jí bivak někde na Nordkappu.
Úspěch vychází podle samotné Björgenové z většího objemu tréninku, ale v nižší intenzitě a hlavně se zaměřením na techniku. A také z menšího závodního zatížení. Motivace jí také nechyběla. Za rok, po mistrovství světa v Norsku, by mohla skončit.
„Nejsem si jistá. Ale možná je tohle moje poslední olympiáda. Na Holmenkollenu ale budu a pak uvidíme. Chci dál závodit a trénovat. A po Holmenkollenu se uvidí,“ říká Marit Björgenová. Před lety v Oberstdorfu překypovala energií, měla formu, neuspěla jen v jediném závodě. Teď může být inspirací, jak se po potížích a hluchých letech vrátit na vrchol.