Útoky, pieta a mise v Afghánistánu. Poslechněte si, jak Český rozhlas informoval o 11. září
Téměř tři tisíce obětí, další tisíce zraněných a otřesený celý demokratický svět. Přesně před dvaceti lety přišla ze Spojených států amerických zpráva, která neměla v novodobých dějinách obdoby. Teroristé tehdy zaútočili na několika místech USA. O útocích začala ihned informovat média po celém světě - mezi nimi samozřejmě i Český rozhlas. Pátrali jsme proto v rozhlasových archivech.
„Spojené státy americké ochromila série teroristických útoků. Kolem třetí hodiny středoevropského času narazila do budov Světového obchodního centra v New Yorku dvě unesená letadla,“ informovaly před dvaceti lety večerní rozhlasové Ozvěny dne.
Z rozhlasového archivu. Jak vypadalo zpravodajství o 11. září? Úryvky sesbíral Vojtěch Tomášek
Radiožurnál přinesl prakticky okamžitě po útocích i svědectví Čechů přímo z New Yorku.
„Telefonicky jsme zastihli investičního bankéře Ondřeje Valentu, který pracoval na Wall Street v Salomon Smith Barney,“ vzpomíná ředitel zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný.
A Valenta tehdy situaci z místa popsal takto: „Vyšli jsme z našeho hotelu, který je asi 400 metrů od Twin Towers (dvojčat). Asi deset minut jsme se dívali, ta hrozná scéna. Lidé skákali z nejvyšších pater, ze 100. patra. Byla to strašná hrůza. Najednou jsem se ohlédl přes rameno a vidím další letadlo.“
Symbolika obří prázdnoty. Vodopády na místě newyorských dvojčat jsou památníkem 11. září 2001
Číst článek
Spojené státy v tu chvíli sledoval celý svět. A v mimořádných Ozvěnách dne zazněl i projev amerického prezidenta George Bushe:
„Dnes došlo k národní tragédii. Mluvil jsem s viceprezidentem, s guvernérem New Yorku, s ředitelem FBI. Postaráme se o oběti a jejich rodiny. A využijeme všechny možnosti k vyšetření tohoto zločinu. Terorismus vůči naší zemi nebude tolerován.“
Zprávy o 11. září zůstaly ve všech hlavních zprávách i na titulních stranách novin ještě několik dní a týdnů. Na pátek 13. září Česko vyhlásilo státní smutek.
Biden: Pro mě je ponaučením z 11. září, že když jsme nejzranitelnější, je jednota naší největší předností
Číst článek
„Účast s tím, co nyní prožívají Američané, dala dnes najevo jednoznačně celá Evropa, a to nejen symbolickými třemi minutami ticha,“ zaznělo ve zpravodajství Českého rozhlasu.
A situaci na vlnách rozhlasu popisoval František Lutonský: „Přesně v pravé poledne se po celé republice rozezněly sirény a kostelní zvony. Lidé třemi minutami uctili oběti teroristického činu, který otřásl celým světem. Čestná stráž odpálila smuteční salvu.“
K americké ambasádě v Praze lidé začali nosit květiny a svíčky.
„Květiny položil před velvyslanectvím Spojených států amerických i prezident České republiky Václav Havel, který teroristickou akci jednoznačně odsoudil a označil ji za útok na lidskou svobodu a demokracii,“ zaznělo také ve zpravodajství Českého rozhlasu.
Po vlně solidarity k obětem a jejich rodinám přišla z Ameriky na teroristické útoky tvrdá odpověď. Právě kvůli nim začala mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu s cílem zbavit se teroristických organizací.
Situaci musely politické špičky řešit ještě mnoho let po útocích. Třeba v roce 2009, kdy někdejší americký prezident Barack Obama poslal dalších 17 tisíc vojáků do Afghánistánu. Zvýšil se tak o polovinu tehdejší počet Američanů v zemi.
Jedenácté září se do všech médií vrací pravidelně. Letos si ho připomínáme obzvlášť, protože od teroristických útoků uplynulo přesně dvacet let.