Archeologové zahájili na Přerovsku nový průzkum. Doufají v odkrytí pozůstatků lovců mamutů

Archeologové z muzea Komenského zahajují v přerovském Předmostí nový průzkum. Týká se místa, které je vzdálené jen několik desítek metrů od Skalky, světově proslulého naleziště pohřebiště lovců mamutů. Času na svůj výzkum ale mají velmi málo. Už během příštího roku je vystřídají dělníci, kteří mají v Předmostí postavit nové středisko charity. Archeologové proto pracují i v mrazivém počasí.

Přerov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při hledání k cíli navedla mimo jiné i barva obilí.

Archeologové v současné době pracují na farské zahradě v centrální části Předmostí. Vykopané mají čtyři sondy (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je to všechno přimrzlé. Práce v těchto podmínkách není ideální. Doufáme, že ty mrazy ještě trochu povolí,“ vyjádřil se k vykopávkám archeolog Jan Novotný. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Archeologové z muzea Komenského zahajují v přerovském Předmostí nový průzkum

Archeologové v současné době pracují na farské zahradě v centrální části Předmostí. Vykopané mají čtyři sondy. „Nám se v těchto sondách podařilo zachytit velice zajímavé doklady o osídlení tohoto prostoru starém několik tisíc let,“ popsal vedoucí výzkumu, archeolog Zdeněk Schenk.

„My zde máme doklady kontinuálního osídlení od doby bronzové až po novověk. Již se nám podařilo zachytit základy původní pozdně barokní stodoly. V jejím interiéru se nám za pomoci detektoru kovů podařilo zachránit šest drobných stříbrných ztrátových mincí. Nejstarší z nich je parvus českého krále Jana Lucemburského, na jehož rubu je vyobrazen český lev a na líci svatý Václav,“ vysvětlil Schenk.

Vedoucí výzkumu věří, že se mu podaří splnit jeho sen a odkryje další pozůstatky slavného sídliště lovců mamutů. „Ta legendární lokalita Skalka, která vstoupila do učebnic historie a archeologie, se nachází jen několik desítek metrů od současné plochy výzkumu. Je to obrovská příležitost, která se opakuje jednou za několik generací,“ vyjádřil své naděje Schenk.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme