Založil ústav pro hendikepované děti a experimentoval s rentgenem. Před 150 lety se narodil Jedlička

Před 150 lety se narodil Rudolf Jedlička, zakladatel známého ústavu pro děti a mládež s tělesným postižením v Praze na Vyšehradě. Jedličkův ústav, „jedličkárna“ nebo také zkráceně „jedle“, dodnes funguje a snaží se o začlenění hendikepovaných lidí do běžného života, jak to prosazoval profesor Jedlička. Byl všestranným lékařem, průkopníkem zavádění nových léčebných metod a postupů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska na původní budově Jedličkova ústavu v Praze

Pamětní deska na původní budově Jedličkova ústavu v Praze | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Doma i v zahraničí šíří slávu Jedličkova ústavu kapela The Tap Tap, složená převážně z jeho studentů. Navazuje na tradici pěveckého sboru Bakuleho zpěváčci, který v Jedličkově ústavu působil už krátce po jeho založení v roce 1913.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 150 lety se narodil zakladatel ústavu pro hendikepované děti Jedlička. Více si poslechněte v reportáži Jaroslava Skalického

„Profesor Rudolf Jedlička byl všestranný lékař, mecenáš. Ze svých peněz z počátku velice dotoval Jedličkův ústav, nakoupil řadu pozemků a v čele Spolku pro léčbu a výchovu rachitiků a mrzáků se velice zasloužil o rozvoj tohoto zařízení, které bylo pro děti s tělesným postižením, mělo je připravit všestranně na budoucí život a to jak po stránce, dnes bychom řekli, sociální, ale také vzdělávací a zdravotní. Dokázal z té prvotní myšlenky vydupat něco, co tady existuje už 106 let. A o rok později zakládá Pražské sanatorium, což bylo takové luxusní zařízení, které dneska známe jako sídlo podolské porodnice,“ řekl Radiožurnálu Radek Musílek, jeden z pedagogů Jedličkova ústavu.

Profesor Rudolf Jedlička | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Práce profesora Jedličky je ale mnohem rozmanitější. Mimo jiné založil českou rentgenologii, radiologii a léčebnou rehabilitaci.

„Úplně první v rakousko-uherské monarchii začal pracovat s rentgenem prakticky pár měsíců po tomhle převratném lékařském objevu,“ dodal Musílek.

Práce s rentgenem ale doktoru Jedličkovi nejspíš zkrátila život. „Protože například zkoušel intenzitu záření tím, že přikládal vlastní levou ruku. Rentgen používal velice intenzivně a dá se říct i z jistou dávkou neznalosti negativních účinků toho zařízení. Děti, které rentgenoval - bylo jich třeba několik denně, přidržoval přímo pod rentgenem. A protože své ruce vystavoval často a hodně tomu záření, tak začalo docházet k patologickým projevům na jeho tkáních a sám si musel amputovat několik článků prstů na levé ruce. Nakonec mu prakticky zbyl jen palec a ukazováček, a přesto dokázal dál operovat za pomoci speciálně upravených chirurgických nástrojů,“ popsal Musílek.

Rudolf Jedlička zemřel v 57 letech. Za poměrně krátký život ale stihl spoustu věcí. „Kromě Jedličkova ústavu se například angažoval v balkánské válce, kde na straně Srbska velice aktivně působil v polní nemocnici, přestože Srbsko nebylo úplně přítelem Rakouska-Uherska,“ dodal Radek Musílek k činnosti profesora Rudolfa Jedličky, který patří k nejvýznamnějším osobnostem české medicíny.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme