Nejsvobodnější je internet v Estonsku. Česko je na 23. příčce

Česká republika má 23. nejnižší míru cenzury internetu ze 179 zemí. Nejvíc přístup a informace na internetu omezuje Severní Korea nebo Irán. Nejvíce liberální v oblasti státních zásahů do internetu jsou Estonsko, Island, Kanada, Německo a USA. Vyplývá to z údajů společnosti vpnMentor, která tuto problematiku celosvětově sleduje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku, stejně jako ve většině evropských zemí, převládá jen nízká míra omezení internetu. Jde přitom zejména o přístup na torrentové sítě, které slouží ke stahování souborů.

"Situace v ČR je poměrně dobrá. Svoboda slova je narušována pouze popíráním komunistické minulosti a holokaustu a samozřejmě nenávistnými projevy. Velkým pozitivem je lokální vládou nekontrolovaný vyhledávač Seznam.cz, což oslabuje vliv Google.

Na druhou stranu, opatření vlády přijaté v lednu 2017 o omezení herních a loterních společností může být varovným signálem," uvedl spoluzakladatel vpnMentor Ariel Hochstadt.

V Řecku, Moldavsku nebo ve Velké Británii je omezený přístup k pornografii, v Rusku pak navíc i k politickým médiím. V Bělorusku a Turecku jsou omezená politická média a sociální sítě.

K omezením vedou různé příčiny, zatímco vláda Severní Koreje zamezuje přístup k informacím na internetu ze strachu z možného ovlivnění uzavřené společnosti zvenčí, v Číně, na Tchaj-wanu nebo ve Vietnamu jde čistě o politické důvody. Náboženský motiv pak vede cenzuru v Sýrii, Saúdské Arábii a Jemenu.

Žebříček států podle cenzury internetu vyplývající z údajů společnosti vpnMentor. Vlevo deset zemí s nejnižší mírou cenzury, vpravo země s nejvyšší. ČR se umístila na 23. příčce států s nejnižší mírou cenzury internetu. | Zdroj: vpnMentor

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme