Komunistická diktatura ve Vietnamu se naučila Facebook využívat k ovládání společnosti a upevnění moci. Demokratické hnutí v naší zemi odumřelo, říká opoziční novinář Tam Nguyen.
Tvůrci výstavy shromáždili rozsáhlý materiál mapující nejen literární, ale taky hudební a filmovou tvorbu, která vznikala v rámci disentu a studentských spolků.
Durov opakovaně upozorňuje na to, že žije sám, nepije alkohol, kávu ani nejí maso. V červenci s pompou sdělil, že je díky dárcovství spermatu otcem více než stovky dětí.
Zakladatel sociální sítě Telegram Pavel Durov byl v sobotu zatčen v Paříži. Podle dostupných informací je důvodem nedostatečné potírání ilegálního obsahu, k jehož šíření je síť podle expertů ideální.
„Není vůbec jisté, že by americká vláda dotáhla tento proces do úspěšného konce,“ říká ke kauze se zakladatelem serveru WikiLeaks v rozhovoru pro Radiožurnál Tomáš Klvaňa z New York Univesity Prague.
Rok po zadržení Evana Gershkoviche provedly ruské úřady další zátah na novináře z nezávislých médií. Ve vazbě jich skončilo šest. Jak jsou na tom žurnalisté v Rusku, rozebírá podcast Na východ!.
Zaměstnanci se na protest chystali vniknout do sídla agentury a symbolicky budovu obejmout. Již v noci však policie postavila kolem budov zátarasy, což protest zaměstnanců znemožnilo.
Dvaapadesátiletý Australan čelí v USA osmnácti obviněním, z toho sedmnácti za špionáž. Podle amerického zástupce Assange „ohrozil strategické národní bezpečnostní zájmy USA“.
„Co se stalo v Americe, je hodně poučné i pro nás,“ naznačuje Tomáš Koblížek z Akademie věd. „Amerika si opravdu prochází velmi složitým obdobím, pokud jde o svobodu slova.“
Státy ve střední Evropě se potýkají se svobodou médií. V Polsku docházelo k manipulaci médií vládní stranou, v Maďarsku podle Reportérů bez hranic 80 procent tamních médií ovládá současná vláda.
Svoboda na internetu se snižuje. Podle zprávy organizace Freedom House používají vlády AI ke zdokonalování online cenzury. Automatizované systémy dokážou hledat nesouhlas na sociálních sítích.
„Mou vizí je, aby rezonovala témata, která jsou pro nás klíčová,“ říká nový ředitel české pobočky Amnesty International Pavel Gruber, bývalý šéf Lékařů bez hranic.
Studie zveřejněná Evropskou komisí tvrdí, že sociální média nedokázala zabránit šíření ruské propagandy. Novinář Petr Koubský upozorňuje na limity, na které demokracie při tomto boji naráží.
„Politik, který jde v neděli do televize, kde se o někom nenávistně vyjadřuje, nejenom že dotyčnému ubližuje, on zároveň stanovuje normu, že se tak může mluvit,“ říká filozof Tomáš Koblížek.
Meloniová, která od loňského října stojí v čele nejpravicovější italské vlády od druhé světové války, často mluví o potřebě ochrany tradiční rodiny a odmítá „genderovou ideologii“ a „lobby LGBT“.
„Je nám líto, že jsme museli hlasovat proti tomuto nevyváženému textu, je ale v rozporu s postoji, které dlouhodobě zastáváme ohledně svobody projevu,“ prohlásila americká velvyslankyně při UNHRC.
Výtvarník Černický si v otevřeném dopise stěžuje na omezení svobody slova ze strany studentů na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Jedná se hyperkorektnost ze strany studentů, nebo nepochopení učitelů?
Vrabel se podle soudu dopustil přečinu „šíření poplašné zprávy“ 27. listopadu 2022, když streamoval na Youtube kanále. Obhajobu stavěl na tom, že čerpal z informací volně dostupných na internetu.
Ohledně obranné dohody je podle Koudelky nutné rozlišovat mezi běžnou politickou debatou, která patří k demokracii, a dezinformačními útoky proruských aktérů, které proti dohodě směřují.
Autoritářské režimy budou tvrdit, že garantují všem jejich práva. Stejně jako kterýkoli jiný režim pak také stíhají přece jen ty jedince, kteří svá práva a svobody zneužívají ke kriminálním účelům.
„Každý má právo vyjadřovat svobodně své názory, nicméně i toto má své hranice. V případě, že se takovým vyjádřením dopouštím protiprávního jednání, musím počítat s postihem,“ připomíná mluvčí Bocán.
Pořád je možné se dostat k necenzurovaným informacím. Problém ale je, že většina lidí získává informace primárně z televize a další zdroje nevyhledává.
Když Elon Musk vloni koupil sociální síť Twitter, slíbil, že vydá zprávu o tom, jak služba fungovala. Naskakoval tak na dlouholetépřesvědčení, že Twitter „umlčuje konzervativní hlasy“.
Sílící tlak na média si podle místopředsedkyně Evropské komise žádá reakci. Jak vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, chtěla by se vyhnout ovlivňování mediálního prostoru zájmy politiků.