VIDEO: Živé vysílání z čapího hnízda u Trutnova zachytilo oslavu rodičů po snesení vejce
První čápi se zpět v Česku začali objevovat zhruba před měsícem. Tehdy oznámila Česká společnost ornitologická 40 obsazených míst. Začátkem dubna jich počítadlo na webových stránkách společnosti hlásí již 439. S dubnem přichází také jejich hlavní hnízdící sezóna, což potvrzuje i čapí pár v Bohuslavicích u Trutnova. Ve čtvrtek v noci tam snesla samička první vejce. Co se v hnízdě děje, můžete sledovat živě díky webkameře na komíně.
U prvního vejce podle Gabriely Dobruské z České ornitologické společnosti nezůstane. Průměr se pohybuje mezi 3-4 vyvedenými mláďaty, ale vajec můžou samice snést klidně šest, uvedla pro iROZHLAS. Další přibydou pravděpodobně v průběhu tohoto týdne. Jak se rodiče o své hnízdo starají, můžete sledovat v živém přenosu.
ŽIVÝ PŘENOS:
„Na spoustě hnízd už je plný čapí pár. Jakmile doletí druhý partner, tak nemají na co čekat, výchova čapích mláďat je poměrně dlouhá a náročná,“ vysvětluje Dobruská. Právě kvůli namáhavé péči o mláďata a dlouhé inkubační době mají čápi podobně jako jiní velcí ptáci pouze jednu snůšku ročně. Maximálně když o vejce přijdou, jsou schopni udělat ještě tzv. náhradní snůšku. „Když ale přijdou o větší mláďata, tak už ani oni se nepokoušejí,“ dodává ornitoložka, která se čápům věnuje.
Tunová hnízda
Březen je hlavním měsícem, kdy se čápi vrací z teplých krajin a zahnizďují na českém území. Svá hnízda využívají tito ptáci opakovaně, klidně i několik let. Zpravidla přilétá první samec, ale nemusí tomu tak být nutně vždycky.
„Čápi jsou takoví velcí stavitelé. Každoročně hnízdo opravují a vylepšují,“ popsal jejich chování zoolog Petr Kafka z CHKO Broumovsko. Po několika letech může tedy hnízdo dosáhnout opravdu velkých rozměrů. Podle Kafky je nutné je občas odkopat a snížit, aby se ulehčilo komínu nebo jiné konstrukci pod hnízdem. „Může vážit několik metráků, případně to může klidně být i tuna,“ dodává pro Český rozhlas Hradec Králové.
Komíny jsou pro jejich hnízda typická. Kvůli tomu bývá obtížné tyto ptáky pozorovat a podobné webkamery jako tato v Bohuslavicích tuto práci výrazně ulehčují. „Prostřednictvím webkamer máme přesný přehled o tom, kdy snesou vejce, jak dlouho trvá inkubace nebo kdy se začnou mláďata líhnout,“ sděluje Dobruská.