Ornitologové varují před volným pouštěním psů v lokalitě mezi Pístovem a Znojemskou ulicí v Jihlavě. V mokřinách tam totiž na zemi hnízdí čejky chocholaté.
Inspektoři potvrdili, že rorýsi skutečně paneláky, kde se začalo se zateplováním, využívají k hnízdění. „K zmaření životů nedošlo, ale došlo by, pokud by stavba dále pokračovala,“ uvedl ornitolog.
Ornitologové se obávají kolize ptáků s nosnými lany i skleněnými plochami. Podle nich je poslední velké zimní nocoviště havranů a kavek na jižní Moravě přímo v trase plánované lanovky.
Jeden z největších dravců světa obývá oblast Kamčatky a do střední Evropy jinak vůbec nezalétává. Přesto ho ornitologové i amatérští pozorovatelé pravidelně vídají u Chlumské rybniční soustavy.
Na Šumavě žije v současnosti třicet párů puštíků bělavých. Jde o dlouhověké sovy, které nepotřebují hnízdit každý rok. Ornitology proto přírůstek šesti až devíti mláďat ročně, jak odhadují, těší.
Čápi černí jsou obvykle plaší a svá hnízda si staví vysoko na stromech, kde jsou špatně dohledatelná. Ornitologové se teď snaží mláďata chránit a očekávají, že do dvou týdnů se začnou učit létat.
„Modrým trojúhelníkem značíme doupné a jinak významné stromy v lesích,“ říká ornitolog Ivo Hertl. Doupný strom je ten, ve kterém může zahnízdit nějaký živočich, například pták, veverka nebo netopýři.
V Čížkovické cementárně mají sokoli své budky už od roku 2012, za tu dobu se tam vylíhlo 15 mláďat. Letos mohli ptáci podle ornitologa uhynout kvůli nemoci nebo souboji s jiným párem.
Stejnopohlavnímu páru dvou čápic bílých se v Chýnově na Táborsku vyklubala první mláďata. V hnízdě samice snesly rekordních osm vajec, v jejich zahřívání se střídají.
Vlaštovčím samičkám imponují starší samečci – zřejmě proto, že mají větší zkušenosti se sváděním. Nejen to zkoumají přes deset let vědci ve vytipovaných oblastech jižních Čech.
Sokol stěhovavý je nejrychlejším ptákem na světě. Z Česka vymizel kvůli používání pesticidů ve druhé polovině minulého století. Že se vylíhlo víc než dvacet mláďat, proto ochránci považují za úspěch.
Poprvé se u nás objevili orli královští v roce 1998 na Břeclavsku. Odtud se rozšířili i na Hodonínsko, Znojemsko nebo Brněnsko, připomíná ornitolog v pořadu Věda Plus.
Hnízdící konstrukce má na velké plošině zespodu 20 budek. Správa národního parku České Švýcarsko se nechala ke stavbě hnízdní věže inspirovat v Německu, kde se konstrukce osvědčila.
Strážci pozorováním sokolů tráví hodiny. Okolo hnízda ve Stříbrných stěnách byl až do konce dubna čilý ruch. Pak se ale protilehlou skalní věž rozhodl zdolat muž s přezdívkou Bufis.
Ve čtvrtek v noci snesla čapí samička v Bohuslavicích u Trutnova první vejce. Očekávají se další přírůstky. Co se v hnízdě děje, můžete sledovat živě díky webkameře na komíně.
Sýkorky se kvůli změnám klimatu stále častěji potkávají s lejsky a svádějí s nimi boje o dutiny. Nejčastěji k nim dochází v budkách, kde mají sýkory díky větší hmotnosti a silnému zobáku převahu.
Brněnské parky letos dostanou asi sedmdesát nových ptačích budek. Dobrovolníci z Okrašlovacího spolku Masarykovy univerzity dali dohromady peníze a společně s hnutím Brontosaurus vyráží postupně ke stromům pod Špilberkem, v Lužánkách nebo na Kraví hoře. Budky by měly zlepšit hnízdní podmínky pro ptáky, kteří obývají dutiny stromů.
Ptákem roku 2014 se stal čáp. Ornitologové budou tyto opeřence celý rok bedlivě sledovat a sčítat. Pomoci s tím můžou i lidé v Kněžmostě na Mladoboleslavsku. Tamní kovář totiž vyrobil speciální hnízdo, které společně s ornitology umístili na vrchol nevyužívaného komína.
Dlouhé květnové a červnové deště, chladno a počasí bez slunce mohou letos za méně úspěšné hnízdění čápů bílých. V mnoha hnízdech proto skončilo úsilí čapích rodičů nezdarem. Na dopady extrémně nepříznivého počasí, které poznamenalo také líhnutí a vyvádění mláďat pěvců, upozornili ornitologové a ochránci přírody.
Častolovice na Královéhradecku jsou připravené na návrat čápů z teplých krajin. Městys totiž zorganizoval opravu továrního komína, na kterém čápi desítky let hnízdí. Opravy začaly už na podzim a teď už zdobí vrchol cihlového komína nové hnízdo, které pro čápy připravili ornitologové.